Prečo sú Izraelčania nadšení týmto 2700 ročným kusom hliny

Fotografia odhaľuje to, čo bolo zobrazené na tenkej hlinenej pečati.

Archeológovia objavili 2700 ročnú hlinenú pečať v blízkosti Jeruzalemského Západného múru (Múru nárekov), ktorá by mohla vrhnúť svetlo na politickú štruktúru starovekej spoločnosti, ktorá kedysi obývala toto mesto.

Výskumníci, ktorí tento objav oznámili, pracovali v mene Izraelského úradu pre starožitnosti (IAA), ktorý financuje archeológiu a zvyčajne sa zameriava na objavy, ktoré agentúra interpretuje na legitimizáciu izraelských tvrdení o meste Jeruzalem.

Pečať s rozmermi 13 x 15 milimetrov zobrazuje dve postavy stojace tvárami oproti sebe,  pričom nad nimi sú archaické hebrejské písmená, ktoré sa čítajú ako „לשרער“ (zhruba: l’sar’ir). Vedci sa domnievajú, že ide o zhustenú verziu frázy „לשר העיר“ (l’sar ha-ir), čo znamená „patrí guvernérovi mesta“.

Archeológ Shimon Cohen z IAA našiel pečať pri preosiavaní pôdy z budovy, ktorá stála počas obdobia prvého Šalamúnovho chrámu v Jeruzaleme, čiže v storočí pred stavbou múru okolo Chrámovej hory (Múr nárekov je len časťou tohto múru).  

Nie je jasné, ako sa pečať používala, no výskumník Shlomit Weksler-Bdolah ponúka nasledujúce možné vysvetlenie:

„Pečať bola pripojená k dôležitej zásielke a slúžila ako nejaké logo, alebo ako malý suvenír, ktorý bol zaslaný v mene guvernéra mesta. Je pravdepodobné, že jedna z práve vykopávaných budov bola cieľový miestom tejto zásielky, ktorú poslal mestský guvernér“.  

Text na pečati prináša prvý priamy archeologický dôkaz o existencii guvernérov Jeruzalema počas tohto obdobia, pričom sa táto situácia v hebrejskej Biblii opisuje až dvakrát.

IAA a starosta Nir Barkat vo vyhlásení tvrdia, že nález posilňuje domnienku toho, že Jeruzalem je „neustále obývaný židovským ľudom už viac ako 3000 rokov“.  

Počas väčšiny posledných dvoch tisícročí tvorili Židia v Jeruzaleme veľmi malú a menšinovú populáciu. Tento nález však potvrdzuje ich prítomnosť a politickú a vojenskú nadvládu nad mestom, vrátane pôdy, na ktorej sa robil tento výkop, aj keď ju OSN považuje za okupované územie.  

Západné múrové námestie, kde bola nájdená pečať, bolo postavené krátko potom, čo izraelské jednotky dobyli východný Jeruzalem v roku 1967. Izraelčania zničili existujúce marocko-arabské štvrti, ktoré stáli na tomto mieste.

Po dokončení vedeckej štúdie bude pečať dočasne vystavená v kancelárii starostu.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/61326-jerusalem-governor-clay-seal.html

Obrázok: a57.foxnews.com/images.foxnews.com/content/fox-news/science/2018/01/01

/rare-2700-year-old-clay-seal-discovered-in-jerusalem/_jcr_content/par/featured_image/

media-0.img.jpg/931/524/1514830065728.jpg?ve=1&tl=1&text=big-top-image

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.