Predpokladali, že ide o múmiu jastraba. Bol to však človek!

Tvarom táto múmia naozaj pripomína jastraba.  

2 100 rokov staré mumifikované pozostatky nepatria žiadnemu jastrabovi, ako sa predpokladalo, ale mŕtvemu chlapcovi, ktorý trpel anencefáliou, zriedkavou poruchou, pri ktorej sa nevyvíja časť mozgu a lebky.

Andrew Nelson, bioarchaeológ a profesor antropológie na University of Western Ontario vysvetľuje, že sa netvorí celá vrcholová časť lebky, pričom príčinou tejto anomálie je porucha pri uzatváraní neurálnej trubice v treťom až štvrtom týždni gravidity. Uši ostávajú na zadnej stene hlavy.

Múmia je jednou z dvoch potvrdených mumifikovaných ľudí z Egypta, ktorí trpeli anencefáliou.

Múmia daroval miestny lekár do Maidstoneovho múzea v Spojenom kráľovstve v roku 1925 a v tej dobe bola aj vystavená. Predpokladalo sa, že ide o múmiu obetného jastraba, keďže presne tak vyzerala. Obal sa skladá z vrstiev ľanu alebo papyrusu pokrytého dekorovanou omietkou. Vyobrazenie na vrchu múmie trochu jastraba aj pripomína.  

Nelson viedol tím vedcov, ktorí múmiu vyšetrili pomocou mikro-CT skenovania, čo im umožnilo získať obrázky s vysokým rozlíšením malého plodu vo vnútri múmie a to bez akéhokoľvek jej poškodenia.  

Táto múmia má ako jedna z dvoch staroegyptských múmií anencefáliu. Múmia patrí múzeu od roku 1925, no nikto netuší, kde sa pôvodne našla.

Zistili, že múmia patrila plodu, ktorý zomrel v 23. Až 28.týždni tehotenstva. Pre rodinu to musel byť naozaj tragický moment. O to horší v tom, že žena musela porodiť plod, ktorý naozaj vyzeral viac ako podivne. Bol to veľmi zvláštne vyzerajúci malý človek.

Zdá sa, že plod bol starostlivo mumifikovaný. Navyše, obrázok na vonkajšej stene múmie zobrazuje Osirisa, egyptského boha podsvetia, ležiaceho na rakve s bohyňami Isis a Nebthet stojacimi nad ním. Nad Osirisom je vyobrazený taktiež mýtický egyptský vták s ľudskou hlavou a nad ním je ešte Horovo oko, ktoré je symbolom ochrany a dobrého zdravia.

Múmia s mocou?

Podľa Nelsona sa možno predpokladalo, že múmia má určitú „moc“, keďže išlo o ľudský plod. Predpoklad „sily“ plodu pochádza z právnej petície datovanej do rímskych čias, kedy sa farmár sťažoval, že mu niekto ukradol obilie. Podľa výpovede farmára zlodej použil plod, aby zneškodnil farmára a ten tak nemohol proti krádeži zasiahnuť. V príbehu zlodej hodí plod na farmára a „sila plodu bola taká veľká, že farmár a niekoľko starších dedinčaniek ostali zmrazení v nečinnosti.

Mikro-CT vyšetrenie, ktoré vykonal Nikon Metrology vo Veľkej Británii, ukazuje, že múmia trpela anencefáliou, zriedkavým ochorením, pri ktorom sa časť mozgu a lebky nevyvíja.  

Jediný ďalší potvrdený prípad egyptskej múmie s anencefáliou opísal francúzsky zoológ Etienne Geoffroy Saint Hilaire v roku 1826. Táto múmia však zvonku pripomínala obetného paviána.  

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/62705-hawk-mummy-was-human.html

Obrázky:

cnet4.cbsistatic.com/img/Ou2Oec8w_XitO28UtGzoGZtpsH0=/

970×0/2018/06/01/221bbd69-967a-4378-9f3b-4fa8676fca8a/mummyhawk-object1.jpg

i2.wp.com/sofarnews.com/wp-content/uploads/2018/06/Canadian-researcher-helps-shed-

light-on-039hawk039-mummy-that-was-really-human.png?fit=780%2C378&ssl=1

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.