Predstavujeme Viniansky hrad

Ak sa vydáte na výlet na východné Slovensko, máte na výber hneď niekoľko zaujímavých miest (Zemplínska šírava, Národný park Poloniny a podobne). V prípade, že ste milovníkom dávnej histórie, môžete navštíviť aj kaštiele (v Michalovciach, v Humennom, v Snine) alebo niektorú z hradných zrúcanín – napr. Jasenovský hrad, Brekovský hrad, prípadne hrad nad obcou Vinné. A práve na ten by sme chceli dnes upriamiť vašu pozornosť. 

Vinné sa nachádza v michalovskom okrese. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1249. Samotný hrad sa v najstarších listinách spomína už v roku 1335 (pôvodne išlo o gotickú stavbu). Mal pozostávať z brány, paláca, veže, kaplnky sv. Margity a domu Vavrinca. Počas ďalších storočí bol niekoľkokrát upravovaný, no tiež viackrát došlo k jeho zničeniu a následnej obnove. Poslednými majiteľmi boli Sztárayovci. Tí sa v 17. storočí presťahovali do nového kaštieľa v obci a v 18. storočí dal cisár Viniansky hrad zbúrať.

V súčasnosti združenie Zemplínsko-užská hradná cesta intenzívne pracuje na jeho záchrane. Podarilo sa im čiastočne obnoviť hradnú vežu a palác. Tie sú aj sprístupnené verejnosti. K hradu vedie pomerne jednoduchá lesná cesta. Problém s výstupom nebudú mať ani tí menej zdatní turisti. Do budúcnosti by však bolo potrebné zmodernizovať parkovisko v obci.

Neďaleko hradu sa nachádza aj Vinianské jazero a známa vodná nádrž Zemplínska šírava.

___________

Autor: Tomáš Karľa

Zdroje:

  1. sirava.sk/turistika/viniansky-hrad/
  2. slovenskehrady.sk/viniansky-hrad
  3. zemplinske-hrady.sk/

Obrázky: archív autora

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.