Predstavy o pohanských čarodejníckych skupinách

Čo je to vlastne čarodejníctvo?

Čarodejníctvo je pojem, ktorý mal v rôznych spoločnostiach a dobách „máličko odlišné“ významy. Spoločným znakom je napríklad využívanie nadprirodzených schopností alebo síl. Naopak, rozpor nastáva vo vzťahu k náboženstvu, mágii a etike. Osoba, ktorá čarodejníctvo vykonáva, čarodejník alebo čarodej, je vo svojej podstate vlastne nepochopený človek. Čarodejníctvo nájdete vo všetkých kultúrach. Úplne prvé stretnutie s mágiou môžeme hľadať u dávnych kmeňových šamanov, ktorí mali silu liečiť ranených bojovníkov, chrániť ich v bitvách a predpovedať budúcnosť. Šamani mali údajne moc spájať sa s našim svetom, ale aj so svetom duchov, a tak mohli zachrániť nevinnú dušu skôr ako zomrie. Svojho času sa tešili úcte, no jedného dňa…

čarodejníctvo

Či čarodejníci, ako ľudia schopní vykonávať zázraky a niekomu počarovať, skutočne existovali, zostáva záhadou. Iste, máme množstvo výpovedí očitých svedkov a zápisov „zo súdov“. Sú však vieryhodné? Záznamy nám hovoria, že čarodejníci sa zaoberali najmä kúzlami, mágiou, modlitbami, tradíciami… Biblia tvrdí, že obsahuje pravdu o duchovných záležitostiach. Keď bol Ježiš Kristus na zemi, v modlitbe svojmu Otcovi povedal: „Tvoje slovo je pravda.“ (Ján 17:17) Apoštol Pavol napísal: „Celé Písmo je inšpirované Bohom.“ (2. Timotejovi 3:16) Mnohí, ktorí sa venujú čarodejníctvu, s tým ale nesúhlasia. Inšpiráciu hľadajú v mýtoch, v starovekých náboženstvách, ba dokonca vo vedeckej fantázii.

Čarodejnici mali radi zvieratá. Nikdy by ich nezabili, ani by im neublížili. Krv obete akéhokoľvek druhu je proti ich zákonom. Často sa pojem čarodejníctvo spája s pojmom diabol. V skutočnosti však čarodejníci v diabla neveria (samozrejme, pokiaľ nejde o nejakú sektu, tá však nemá s tradičným čarodejníctvom nič spoločné). Pojmy diabol a peklo sú súčasťou kresťanskej terminológie a nikdy neexistovali v čarodejníckom “náboženstve”. Vo väčšine prípadov tiež neverili v jedného všemohúceho Boha, ale v mnoho bohov a bohyne.

carodejnice

Čarodejníctvo je uznávané vládou USA ako oficiálne náboženstvo. V niektorých spoločenstvách začalo byť prijímané ako niečo „normálne“. Ľudia sa ho už neboja. Často mu ani nepripisujú žiaden hlbší význam. V prostredí, kde náboženská tolerancia vedie mnohých k tomu, aby prijímali aj to, čo je bizarné, získava čarodejníctvo značnú vážnosť. Svet náboženstiev sa skutočne stal trhom, na ktorom si ľudia môžu vybrať, čo im vyhovuje. 

Touto problematikou a povestným kladivom na čarodejnice za zaoberá i nasledujúci dokument. Vopred však chceme upozorniť, že Magistra História ani týmto článkom (či priloženým videom) NEÚTOČÍ na cirkev. Ján Pavol II. sa za čarodejnícke procesy ospravedlnil v roku 2000 a čo sa stalo, stalo sa. Veríme, že každý si dokáže urobiť vlastný názor. 

Autorka: Simona Sagová

Zdroj: livescience.com

Obrázky: thefamilywicca.com, huffingtonpost.com

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.