Premárnená šanca a jedna rutinne pôsobiaca životopisná snímka

Hneď na úvod prezradím, že režisér Wash Westmoreland prešvihol pri filme Colette: príbeh vášne (2018) veľký potenciál predloženého príbehu. Tej premárnenej šance je skutočne škoda.

Možno ste o Sidonii-Gabrielle Colette ešte nepočuli, no ide o francúzsku spisovateľku so zaujímavým životom. Dobrý tvorca by ho mal byť schopný pretaviť až na takú úroveň, že by bol schopný kandidovať na filmové ocenenia. Westmoreland však materiál, ktorý sa mu dostal pod ruku, doslova premárnil. Výsledkom je potom jedna rutinne pôsobiaca životopisná snímka. Záchranné lano ponúkajú kvalitné herecké výkony ústrednej dvojice, ako aj dobový Paríž. Pokusom o pikantné scény však tvorcovia tatiež dieru do sveta neurobili. Lesbické momentky pôsobia dojmom, že scenáristov otravovalo zaoberať sa nimi hlbšie. Rozhodne si od filmu veľa nesľubujte, no ako oddychová „sobotňajšia voľba“ by sa mohol osvedčiť. Keďže nejde o výrazné dielo, spomienky naň si dlho neuchováte.

Keby sme chceli v krátkosti načrtnúť dej, tak ide o príbeh mladučkej Sidonie-Gabrielly Colette, ktorá sa zamiluje do o 15 rokov staršieho, zato však charizmatického parížskeho literáta Willyho. Po sobáši sa Colette presťahuje z pokojného prostredia malej dedinky do sveta žiarivých parížskych salónov a opojných večierkov francúzskej smotánky. Pomaly sa novému životu prispôsobuje a celkom schopne sa vnára do bohémskeho sveta svojho manžela. A práve v tomto inšpiratívnom prostredí sa v mladej žene prebúdza kreativita. Colletin spisovateľský talent si najskôr začne uvedomovať jej manžel. Keď napísala svoje prvé dielo zo série o Claudine, Willy jej ho dovolil publikovať, no muselo vyjsť pod jeho menom. Román zaznamenal fenomenálny úspech a z Willyho spravil slávneho spisovateľa. Manželský pár sa tak stal celebritami. Emancipovanej Colette sa ale nepáči, ako sa situácia vyvíja a túži po uznaní. Manžel je jej čoraz častejšie neverný a ona si uvedomuje, že sa jej viac než muži páčia ženy. Pod náporom týchto skutočností sa začne ich manželstvo rozpadať. Willy však nie je ochotný vzdať sa svojej talentovanej manželky.

Názov síce sľubuje príbeh vášne, no ide skôr o povrchné a málo dramatické dielo.

Teraz už viete, čo od filmu očakávať. Je na vás, či sa rozhodnete venovať mu svoj čas.

___________

Film hodnotí: Magistra História

Obrázok: static.rogerebert.com/uploads/review/primary_image/reviews/colette-2018/hero_Colette-image.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.