Premiéra elektrického kresla

Historicky prvá poprava elektrickým prúdom sa uskutočnila v New Yorku vo väzení Auburn 6. augusta 1890. Hlavným protagonistom tohto predstavenia bol William Kemmler, ktorý bol usvedčený z vraždy svojej milenky Matildy Zieglerovej. Vražednou zbraňou bola sekera.

„Elektrolúciu“ ako humánny spôsob popravy navrhol v roku 1881 zubár Dr. Albert Southwick. Tento nápad dostal v okamihu, keď sa stal svedkom „bezbolestného“ úmrtia staršieho opilca po dotyku s terminálmi elektrického generátora v Buffale v New Yorku. V tom čase bola frekventovanou formou popravy smrť obesením. Bolo známe, že odsúdení zvyknú visieť so zlomeným krkom až 30 minút, kým podľahnú zaduseniu.

V roku 1889 vstúpil v New Yorku do platnosti nový zákon o elektrickom popravovaní, ktorý bol prvým svojho druhu na svete. Edwin R. Davis, elektrikár väzenskej veže Auburn, bol poverený navrhnutím elektrického kresla. Davisovo kreslo, pripomínajúce moderné zariadenie, sa podobal dvom elektródam, ktoré boli zložené z kovových diskov držaných pohromade gumou a pokrytých vlhkou špongiou. Elektródy sa mali aplikovať zločincovi na hlavu a chrbát.

6. augusta 1890 sa stal teda William Kemmler prvou osobou, ktorá bola usadená do kresla smrti. Po pripútaní sa dozorcovia chystali nabiť náboj na 700 voltov. Po sedemnástich sekundách sa však akcia prerušila. Hoci svedkovia hlásili, že cítia spálený odev a mäso, Kemmler nebol ani zďaleka mŕtvy. Následne prišiel druhý šok o sile 1030 voltov a aplikoval sa asi dve minúty. Potom bol spozorovaný dym vychádzajúci z hlavy Kemmlera, ktorý bol už jasne mŕtvy. Pitva ukázala, že elektróda pripevnená k jeho chrbtu horela cez chrbticu.

Southwick tlieskal Kemmlerovej poprave vyhlásením: „Od tohto dňa žijeme vo vyššej civilizácii,“ kým americký vynálezca George Westinghouse, inovátor v používaní elektriny, poznamenal: „So sekerou by sa im darilo lepšie.“

____________

Autorka: Ing. Lujza Potočná

Zdroj: history.com/this-day-in-history/first-execution-by-electric-chair

Obrázok: en.wikipedia.org/wiki/William_Kemmler#/media/File:WmKmlr-execution.gif

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.