Prevratný objav jaskyne Lascaux

12. september 1940 – blízko Montignaca vo Francúzsku objavili štyria tínedžeri zbierku prehistorických jaskynných obrazov. Na starodávne umelecké diela narazili, keď nasledovali svojho psa cez úzky vchod do jaskyne. 15 000 až 17 000 ročné maľby, pozostávajúce prevažne zo zvierat, sú jedným z najlepších príkladov umenia z obdobia paleolitu.

Jaskyňa Lascaux, ktorú prvýkrát študoval francúzsky archeológ Henri-Édouard-Prosper Breuil, pozostáva z hlavnej jaskyne širokej 20 metrov a vysokej 5 metrov. Steny jaskyne sú zdobené asi 600 maľovanými a nakreslenými zvieratami, ako aj symbolmi a takmer 1 500 rytinami. Obrázky zobrazujú vo vynikajúcich detailoch početné druhy zvierat vrátane koní, jeleňov, hovädzieho dobytka, mačkovitých šeliem a toho, čo vyzerá ako mýtické stvorenie. V jaskyni je iba jedna ľudská postava: muž s vtáčou hlavou a so vzpriameným falusom. Archeológovia sa domnievajú, že jaskyňa bola dlhodobo využívaná ako centrum poľovníckych a náboženských obradov.

Jaskyňa Lascaux bola otvorená pre verejnosť v roku 1948, ale v roku 1963 bola zatvorená, pretože umelé svetlá vybledli živé farby obrazov a spôsobili, že niektoré z nich prerástli riasy. Replika jaskyne Lascaux bola otvorená neďaleko v roku 1983 a každoročne prijíma desiatky tisíc návštevníkov.

____________

Zdroj: history.com/this-day-in-history/lascaux-cave-paintings-discovered

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1e/Lascaux_painting.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.