Príbeh, ktorý zmenil svet (Hirošima krôčik po krôčiku)

Osud japonského mesta Hirošima je dodnes veľkým mementom. Jeho skaza sa stala synonymom krutosti vojny. Ľudia z televízie National Geografic sa v roku 2010 pokúsili divákom priblížiť spomínané udalosti v dokumente Hiroshima: The Next Day (český titul: Hirošima, den poté).

 

Cisárske Japonsko sa zapojilo do druhej svetovej vojny ešte skôr ako nacistické Nemecko.  Už v roku 1937 začalo svoje akcie v Číne. Neskôr zaútočilo aj na americkú základňu v Pearl Harbor (1941). Kvôli tomu vstúpili do vojny USA. Tí ich postupne začali porážať na všetkých frontoch. Pomyselnými konečnými údermi, ktoré zasadili Japonsku, bolo bombardovanie miest Hirošima a Nagasaki atómovými bombami (1945).

Medzi hlavné zdroje celého filmu patrí správa ľudí, ktorí po útoku prišli do Hirošimy analyzovať škody. Stretneme sa tu teda s množstvom výpovedi. Tie dopĺňajú rekonštrukcie a zaujímavé zábery. Niektoré z použitých videí a fotografií boli dlhý čas utajené. Dozvieme sa nielen o škodách v Hirošime, ale tiež o technických detailoch použitej bomby. A aj to, ako boli využívane vedomosti z daného útoku počas studenej vojny.

Kvôli vynikajúcemu spracovaniu a zaujímavým informáciám radím tento dokument k tým najlepším na túto tému. Predsa len, bola to významná udalosť a fakt, že niekto to prežil a mohol o týchto hrôzach porozprávať, je tak trochu zázrak. Určite si tento film pozrite aj vy. 

_____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: aljazeera.com/mritems/imagecache/mbdxxlarge/mritems/Images/2011/8/5/201185164041984734_20.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.