Príbeh o jednej masakre

Občas sa oplatí pozrieť si večerné či neskoré nočné filmy, ktoré dáva druhý kanál našej verejnoprávnej televízie. V mnohých prípadoch človek môže natrafiť na kvalitné, a nie až tak známe tituly. Jedným z nich je aj taliansky film Príbeh o  jednej masakre (2012). 

Terorizmus v Taliansku

Dej filmu hovorí o krvavej časti dejín štátu ležiaceho na Apeninskom polostrove. Konkrétne o teroristickom útoku, keď pri výbuchu bomby v banke roku 1969 zomrelo 17 ľudí a desiatky ďalších boli zranené. Okamžite sa začína vyšetrovanie, ktoré je spočiatku zamerané na anarchistickú mládež, ktorá mala na konci 60. rokov problémy so zákonom. Postupné odkrývanie súvislosti je však omnoho komplikovanejšie. Nič nemusí byť tak, ako sa na prvý pohľad môže zdať…

 Z minima maximum

Je to skutočne tak. Predpokladám, že tvorcovia nemali k dispozícii obrovský niekoľkomiliónový rozpočet, napriek tomu sa im podarilo čo najvernejšie vykresliť obraz danej doby. Počas studenej vojny neboli problémy len vo východnom bloku a tvorcovia to nijak nekamuflujú. Skôr naopak, nesnažia sa ukázať len samotnú udalosť- teroristický útok, snažia sa odkryť aj rôzne súvislosti a korene, z ktorých to všetko mohlo vzniknúť. Osobne veľmi kvitujem zobrazenie politickej situácie priamo vo vláde. Taktiež policajné vyšetrovanie znesie prísnejšie hodnotenia. Nestáva sa často, aby sa tvorcom podarilo nakrútiť divácky atraktívny politický triler, pričom do toho zatiahli zaujímavú krimi zápletku a vtesnali do príbehu aj sociálny rozmer.  Film Príbeh o jednej masakre to všetko obsahuje, a tak sa stáva akousi vlajkovou loďou novej talianskej kinematografie, ktorá má určite čo ponúknuť.

_____________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: m.media-amazon.com/images/M/MV5BYWI2YTc5NjMtN2QxNS00NDIwLWJhODQtNTY4

MmU5ZmMzZWNiXkEyXkFqcGdeQXVyNjI5NzIwNjY@._V1_.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.