Príbehy búrok, pred prírodou človek neunikne

Až posvätnú hrôzu, ale aj veľkú pokoru budia v ľuďoch extrémne prejavy počasia, nad ktorými sa nám často pozastavuje rozum. Mnohé z nich majú na svedomí nie len obrovské materiálne škody, ale aj ľudské životy.

Smrtiace počasie, ktoré so sebou prináša skazu a katastrofy, je stále častejším javom v rôznych kútoch sveta. Na správy o vrtkavom počasí sme si už viacmennej zvykli, niekde záplavy, inde sucho a požiare či zosuvy pôdy. Väčšina z nás má to šťastie, že žijeme v miestach, ktorým sa katastrofy spravidla vyhýbajú. Aj na Slovensku si napríklad záplavy vyžiadali svoju daň, ale stále žijeme v relatívne miernom podnebnom pásme.

Televízie, noviny aj internet nás každodenne bombarduje správami z rozličných zemí, ktoré v nám vyvolávajú pocit, že to ako ľudstvo rozhodne nemáme vo svojich rukách aj keď sa na to často suverénne hráme. Veď stačí pár minút prudkého dažďa, dôsledkom ktorého môžu desiatky ľudí prísť o strechu nad hlavou. Už ani poisťovne si nemôžu byť ničím isté, pretože tieto bleskové povodne často prichádzajú bez varovania a zároveň v miestach, kde si ich nepamätajú ani najstarší pamätníci.

V rôznych častiach Spojených štátov sa pritom počasie, hlavne v poslednej dekáde, prejavuje extrémne už tak často, že si ľudia zvykajú na fakt, že za okamžik môžu prísť o celý majetok vrátane spomienkových predmetov a rodinných fotografií (čo väčšinu mrzí najviac). Miestne drevostavby sa pri tornádach zosúvajú ako domčeky z kariet a pri zosuvoch pôdy alebo povodniach ľudia bohužiaľ vcelku bežne prichádzajú o to najcennejšie čo majú – o svoje vlastné životy či životy svojich najbližších.

O strastiach, ktoré počasie spôsobuje Američanom hovorí aj nový dokumentárny seriál Príbehy búrok (v origináli Storm Stories: The Next Chapter), ktorý z pohľadu jednej osoby sleduje následky smrtiaceho počasia v rôznych štátoch USA. V ôsmych epizódach (plus jednej polovičnej bonusovej) prechádza štáb rôzne kúty zeme a sleduje príbehy konkrétnych, skutočných ľudí z mäsa a kostí, ktorí si katastrofu okúsili alebo v čase natáčania práve si prechádzali na vlastnej koži. K sledovaným predajov počasia patria aj ohňové tornádo (firenado) v Kalifornii, rekordné záplavy v Nashvillu (Tennessee) alebo zosuvy bahna v štáte Washington.

Dokumentárny seriál Príbehy búrok si môžete pozrieť na televíznej stanici Viasat Nature v premiére od 3. júla vždy o 20:00.

 _________________

Text a obrázky

Jana Zelnikova​
Marketing Co‑ordinator
Viasat World

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.