Prostitúcia vo viktoriánskej ére

prostituciaAj keď by sme si z historických kníh a romantickej literatúry mohli myslieť, že ľudia vo viktoriánskej ére boli až priveľmi vážni a chladní, nie je to tak. Tak ako v celej histórii, aj vtedy mali muži svoje „potreby“ a skutočnosť je taká, že nevestincov bolo viac ako škôl.

V bežnom živote boli viktoriánski muži nútení potláčať svoje sexuálne túžby, no verilo sa, že sa občas potrebujú, nazvime to, uvoľniť. Manželkám sa neodporúčalo byť sexuálne aktívnymi a tých zopár chvíľ v živote si rezervovali pre plodenie potomstva. Preto bola prostitúcia vo viktoriánskej ére nielen tolerovaná, ale aj legálna a v niektorých kruhoch dokonca podporovaná. A „padlé“ ženy z tohto stavu len profitovali, keďže išlo o najlepšie platenú ženskú prácu.

Bežné ženské pracovné pozície boli veľmi slabo ohodnotené, a to aj napriek tomu, že tu často hrozilo nebezpečenstvo. Dokonca aj vzdelané ženy (napríklad stenografky) zarobili ročne iba 25 libier, čo bolo veľmi málo na to, aby sa o seba dokázali postarať bez pomoci manžela. Prostitúcia tak ostávala jedinou „kariérou“, kde si žena na seba zarobila dosť peňazí. Ak bola navyše aj pekná, mohla byť finančne úplne nezávislá. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že ak žena z nižšej vrstvy mala pekné oblečenie, bola prostitútka.

Ženy sa však neuchyľovali k tejto práci len zo sebeckých dôvodov. Pravda je taká, že ju najčastejšie vykonávali ženy z najnižších vrstiev obyvateľstva. Ničím výnimočným nebolo ani to, že manželky pouličných predajcov ponúkali okrem tovaru aj sexuálne služby. Manželia boli poväčšine s touto skutočnosťou zmierení a nemali problém svoje manželky aj sami ponúkať. Pre nás možno trošku prekvapujúce a dokonca pohoršujúce, ale vo viktoriánskej ére bol vek pohlavnej dospelosti 13 rokov. Mnoho ľudí z nižších vrstiev videlo svoje deti len ako akúsi komoditu, ktorá má priniesť do rodiny trochu viac peňazí, a preto sa nezriedka stalo, že už takto mladé dievčatá boli predávané.

Dá sa povedať, že medzi prostitútkami panovala akási hierarchia a podľa nej sa rozdeľovali do troch tried. Prvú tvorili mladé dievčatá, ktoré pracovali v nevestincoch. Boli nútené venovať sa komukoľvek, kto prejavil záujem a prichádzali o časť príjmu. Druhú triedu tvorili ženy, ktoré mali svoju vlastnú izbu, byt alebo prostitútky na uliciach. Tieto ženy si zháňali svojich klientov samé, a teda neprichádzali o značnú časť svojho profitu. Na druhej strane to znamenalo, že nemali žiadnu ochranu. Do najvyššej triedy patrili pekné a vzdelané ženy, ktoré mali klientov z najvyšších spoločenských vrstiev. Často pracovali výhradne pre jedného klienta a neraz tieto vzťahy končili sobášom.

Pohlavné choroby trápili ľudstvo celé veky a nebolo to inak ani vo viktoriánskej ére. Východiskom boli panny, tie si však mohli dovoliť len majetnejší páni. Najčastejšími zákazníkmi nevestincov však boli mladí vojaci a väčšina z nich mala hlboko do vrecka, čo malo za následok rozšírenie venerálnych ochorení. Ako prevencia ich ďalšiemu šíreniu sa v roku 1864 vydalo nariadenie, podľa ktorého mala byť vyšetrená každá žena podozrivá na pohlavnú chorobu (aj keď nebola prostitútka). Ak sa zistilo, že trpí pohlavným ochorením, bola okamžite hospitalizovaná na tri mesiace. Zaujímavosťou je fakt, že priemerná prostitútka bola zdravšia ako priemerná žena v robotníckej triede (prostitútky neboli vystavené dennej 14-hodinovej ťažkej práci).

Napriek tomu, že prostitúcia bola legálna, mnohé „pracovníčky“ boli zadržané políciou za nejaký iný priestupok, napríklad za opitosť na verejnosti. Za takýto drobný priestupok mohli skončiť za mrežami až na jeden rok. Okrem väzníc existovali aj nápravné zariadenia, ktorých cieľom bolo rehabilitovať padlé ženy. Väčšinou boli vedené religióznymi skupinami, ktoré považovali prostitútky za sebecké ženy, čo sa následne odzrkadľovalo v správaní sa k nim. Zotrvať na liečení museli minimálne dva roky, počas ktorých museli preukazovať obrovskú ľútosť nad svojimi skutkami a žiadať od Boha milosť. Dosiahnuť ju mali modlením sa štyrikrát denne, účasťou na dvoch bohoslužbách za deň a veľmi tvrdou prácou.

________

Autorka: Lenka Levarská

Zdroj: listverse.com/2016/05/03/10-facts-about-prostitution-in-the-victorian-era/

Obrázok: historyinanhour.com/wp-content/uploads/2010/09/Victorian-prostitute.gif

 

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.