Prvá žena na uhorskom tróne

MariaBola vládkyňou, ale nevládla, pretože moc mala v rukách jej matka, ktorá sa stala regentkou. Osud jej nadelil smutný a krátky život. Zomrela vo veku dvadsaťštyri rokov. Bola dcérou Ľudovíta Veľkého a ako prvá žena sa stala uhorskou kráľovnou. Áno, do histórie sa zapísala ako Mária z Anjou.

Sobášna politika

Podľa dobových kroník bola Mária vážna a zádumčivá, vysoká a plavá. Pekná vraj nebola, ale bola za to milá a nežná. Nemala ešte ani rok, keď sa jej otec dohodol s Karolom IV., že sa stane manželkou jeho syna Žigmunda Luxemburského. Sobáš mali uzavrieť, keď Mária dovŕši dvanásty rok.

Zásnuby v Trnave

Na slávnostné zásnuby priviezla vdova Alžbeta Pomoranská svojho jedenásťročného syna k deväťročnej snúbenici. Zásnuby Márie a Žigmunda sa odohrali v r. 1379 v Trnave, kde mal Ľudovít Veľký svoju obľúbenú kúriu, v ktorej neskôr aj zomrel. Je škoda, že toto miesto vôbec nepoznáme, pretože niekto dal túto kúriu v päťdesiatych rokoch zbúrať a postavil na jej mieste poštu.

Žigmund Luxemburský

Bol to pekný, odvážny, optimistický a vzdelaný mladý muž. Dobové pramene o ňom píšu aj ako o človekovi, ktorý obľuboval žarty, mal rád víno, dopúšťal sa tisícok cudzoložstiev, mal blízko k hnevu, viac sľuboval než plnil a častokrát klamal. Sympatie svojej svokry Alžbety Kotromaničovej si však nezískal. Keď zomrel jeho budúci svokor, Ľudovít Veľký(+1382), Máriu korunovali v Stoličnom Belehrade. Vlády sa ako regentka neplnoletej dcéry ujala jej matka Alžbeta.

Svadba, korunovácia, smrť

V auguste 1385 sa Žigmund s Máriou zosobášili v Budíne. Žigmund bol korunovaný za uhorského kráľa v r. 1387. Mária sa dňa 17. mája 1395 v šiestom mesiaci tehotenstva vybrala na poľovačku. V divokom cvale sa jej kôň potkol a spadol. Po páde predčasne porodila a zomrela aj s dieťatkom. Uhorsko tak možno prišlo o budúceho kráľa. Mnohé naznačuje tomu, že Žigmund za ňou veľmi nesmútil. Mária mu k srdcu veľmi neprirástla, vlastne sa o to ani nikdy neusilovala.

Autorka: Daniela Čižmárová

Zdroj: časopis Život

Obrázok: sk.wikipedia.org

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.