Prví imigranti rímskeho impéria boli identifikovaní podľa ich zubov

Lebka muža stredného veku, ktorý pravdepodobne imigroval do Ríma počas imperiálnej éry.

Traja dospelí muži a mladá dospievajúca osoba neznámeho pohlavia boli pochovaní na cintoríne mimo Ríma. Ich zuby odhalili, že sa do tohto mesta pravdepodobne prisťahovali.

Štyria prisťahovalci žili v prvom až treťom storočí nášho letopočtu. Ide o prvé osoby z rímskej imperiálnej éry, ktorá začala na prelome tisícročia a skončila vo štvrtom storočí, ktoré boli identifikované ako migranti do tohto mesta. Bola to doba, keď bol Rím prosperujúcim a rozvetvene členeným hlavným mestom. Vedúcou výskumníčkou tejto štúdie je Kristina Killgrove, biologická antropologička na University of West Florida, ktorá uviedla, že tam vtedy žil až milión ľudí. Táto populácia sa však často obmieňala, keďže tam žili ľudia, ktorí sa rodili a umierali, no aj takí, ktorí sa do mesta sťahovali a iní, ktorí z mesta migrovali.  

Skryté dejiny

Predchádzajúce výskumy odhadujú, že až 40 percent ľudí, ktorí žili v Ríme počas tohto obdobia, boli otroci (niektorí sa tu narodili a niektorých tu importovali), a asi 5 percent z obyvateľstva bolo tvorených dobrovoľnými migrantmi do mesta. V Ríme však ešte neexistovalo žiadne sčítanie ľudu ani žiadne záznamy o príchodoch a odchodoch jednotlivcov.

Kristina Killgrove hľadala dôkazy o týchto raných migrantoch na dvoch cintorínoch hneď vedľa rímskych hradieb, a to na Casal Bertone na východe a Castellaccio Europarco na juhu. Aby odhalili pôvod jednotlivých ľudí, používali Killgrove a jej kolegyňa Janet Montgomery z Durham University vo Veľkej Británii analýzu izotopov v ich stoličkách. Zamerali sa na prvé stoličky, ktoré sa vytvárajú pri narodení a končia rásť vo veku 4 rokov. Sklovina týchto stoličiek vypovedá o tom, čo ľudia jedli a pili v prvých rokoch života. Zuby sú niečo ako časové kapsuly v ústach.

Izotopy sú verzie toho istého prvku s rôznym počtom neutrónov v jadrách. Výskumníci analyzovali izotopy stroncia v stoličkách 105 kostier z oboch cintorínov, pričom analyzovali aj kyslík a izotopy uhlíka v podskupine 55 z týchto osôb. Stroncium sa nachádza v jedle a vode z hornín v ich okolí, a poukazuje tak na geológiu oblasti, kde osoba strávila prvé roky svojho života. Kyslík odráža zdroj pitnej vody, vrátane meteorologických faktorov, ako sú vlhkosť a zrážky. Uhlík môže poskytnúť informácie o potrave človeka, najmä o tom, či v jeho strave prevažovali rastliny bohaté na izotop C4 (napríklad kukurica a proso), alebo C3 (napríklad ryža a pšenica).

Obchodné miesta

Objavenie kombinácie týchto dvoch izotopov naznačuje, že dvaja dospelí muži, v dobe úmrtia vo veku medzi 35 a 50 rokov, jeden dospelý muž starší ako 50 rokov a dospievajúci vo veku medzi 11 a 15 rokov prišli do Ríma takmer určite odinakiaľ. Niekoľko mužov malo vysoké hladiny niektorých izotopov stroncia, čo ukazuje na život v mieste, kde sú staré hory. Veľká časť Talianska je naopak pokrytá mladými sopečnými horninami. Najbližšie staré skaly sú v Alpách, alebo na niektorých z ostrovov Tyrhénskeho mora. Analýza izotopu kyslíka takisto naznačila, že títo dvaja muži by mohli pochádzať z alpského podnebia.

Dospievajúci mal nízke hladiny izotopov stroncia, ktoré môžu znamenať domáce prostredie z mladých vápencov alebo čadiča. Vysoké pomery izotopov kyslíka ukázali na horúcu klímu. Tieto indície naznačujú možný severoafrický pôvod tohto mladého človeka.

Štyri ďalšie osoby (dve 7- až 12-ročné, muž vo veku od 11 do 15 rokov a žena vo veku od 16 do 20 rokov) mali taktiež izotopy, ktoré potvrdili, že neboli natívnymi Rimanmi, ale ich údaje boli trochu nejednoznačné na určenie bližších charakteristík. Zistiť, či sa ľudia sťahovali do Ríma je obzvlášť ťažké preto, že ľudia v meste jedli dovážané potraviny a pili vodu čerpanú z rozsiahlych oblastí cez akvadukty, čo znamená že ich izotopové pomery majú širší rozsah než u ľudí, ktorí žili vo viac sebestačných mestách.

Naozaj sa však nedá určiť, prečo sa migranti nájdení na rímskych cintorínoch prisťahovali do tohto mesta. Možno to boli otroci, no možno prišli do Ríma úplne dobrovoľne. Tieto hroby patrili pravdepodobne príslušníkom nižších tried ľudu, ale to neznamená, že neboli slobodní. Skôr to vyzerá tak, že strava prisťahovalcov sa po príchode do Ríma zmenila. Ako deti jedli títo ľudia stravu bohatšiu na izotop C4 v potravinách, pravdepodobne proso. Po príchode do Ríma sa ich izotopy prispôsobili rímskej strave, ktorej základ je skôr postavený na pšenici ako na prose. Killgrove už skôr zisťovala triedne rozdiely v množstve prosa a pšenice, ktorú Rimania skonzumovali.

Killgrove teraz pracuje na inom mieste mimo cintorínov Ríma a plánuje ďalšie izotopové analýzy, spolu so štúdiom DNA. Pochopenie migrácie môže prehĺbiť chápanie rímskeho vývoja, rovnako ako imperiálne rímske otroctvo, kultúrnu asimiláciu do rímskej kultúry a dokonca aj prenos ochorení.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdrojelivescience.com/53674-first-migrants-to-imperial-rome.html

Obrázok: archaeology.org/images/News/1602/Rome-migrant-skull.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.