Prvý čínsky cisár nariadil oficiálne hľadanie elixíru nesmrteľnosti

Asi 8000 terakotových bojovníkov bolo pochovaných v troch jamách, ktoré boli veľmi blízko v severovýchodnom smere od mauzólea prvého čínskeho cisára Qin Shi Huanga. Terakotovú armádu tvoria pešiaci, lukostrelci, kavaléria, vozataji a generáli. Nový výskum vrátane preložených starých záznamov naznačuje, že stavba týchto bojovníkov bola inšpirovaná gréckym umením.

Prvý cisár Číny, Qin Shi Huang, chcel žiť navždy.

Novoobjavené dokumenty odhaľujú, že pred 2200 rokmi vydal cisár príkaz na vyhľadanie elixíru, ktorý by mu dal večný život.

Qin Shi Huang sa narodil v roku 259 pred naším letopočtom a v čase jeho smrti (v roku 210 pred naším letopočtom) si už podmanil všetkých šesť dovtedy bojujúcich štátov Číny, a to preto, aby vytvoril jednotný národ, pričom sa vyhlásil za jeho cisára.  

Počas jeho vlády boli bežnými písacími materiálmi pásy bambusu alebo dreva. V roku 2002 bolo v opustenej studni v provincii Hunan v centrálnej Číne objavených viac ako 36000 písacích podložiek, ktoré obsahovali starú kaligrafiu.

Zhang Chunlong, výskumník na archeologickom inštitúte Hunan, analyzoval 48 častí z tejto zbierky súvisiacich s liekmi a zistil, že cisársky dekrét o hľadaní elixíru nesmrteľnosti sa dostal až do pohraničných oblastí a vzdialených dedín.

To, aby sa správy dostali až do takýchto nedostupných oblastí si vyžadovalo vysoko efektívnu správu a silnú výkonnú moc. V dávnych dobách sa tak odovzdali vládne dekréty aj napriek tomu, že boli dopravné a komunikačné zariadenia ešte nerozvinuté.

Drevené dosky obsahovali aj nejaké odpovede od samotných dedín. Jedno mesto nazývané „Duxiang“ oznámilo cisárovi, že jeho obyvatelia ešte nezískali elixír života, zatiaľ čo ďalšie mesto v súčasnej provincii Shandong vo východnej Číne mu ponúklo bylinu z miestnej hory.

Archeológovia a historici už aj predtým správne tušili, že Qin Shi Huang bol posadnutý nesmrteľnosťou a jej dosiahnutím. Podľa niektorých zdrojov sám cisár konzumoval rumelku (alebo sulfid ortuťnatý) v nádeji, že si tak predĺži život. Ako už dnes vedci aj verejnosť vedia, ortuť je jedovatá. Paradoxne, predpokladaná nesmrteľnosť Qin Shi Huanga mohla zapríčiniť jeho smrť vo veku 39 rokov.

Ak nemohol žiť navždy, Qin Shi Huang chcel aspoň zabezpečiť, aby bol v posmrtnom živote dobre vybavený. Pre svoju hrobku vybudoval rozsiahle cisárske podzemné mauzóleum, ktoré nikdy nebolo vykopané, hoci od 70. rokov minulého storočia bolo v blízkosti pohrebnej mohyly objavených okolo 8000 keramických vojakov a koní známych ako terakotová armáda.  

Staroveké spisy tvrdia, že podzemný palác mal strop napodobňujúci nočnú oblohu s hviezdami z perál a riekami z ortuti. Nie je jasné, koľko starých popisov preháňa, hoci vzorky pôdy z okolia hrobu naozaj naznačujú vysokú úroveň kontaminácie ortuťou.

______________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/61286-first-chinese-emperor-sought-immortality.html

Obrázok: nextshark-vxdsockgvw3ki.stackpathdns.com/wp-content/uploads/2017/12/E-7.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.