Prvý úspešný test atómovej bomby v púšti v Novom Mexiku

16. júla 1945, o 5:29:45, bol úspešne prevedený v Alamogordo v Novom Mexiku test atómovej bomby, známy aj ako Manhattanský projekt.

     Plány na vytvorenie uránovej bomby Spojencami vznikli už v roku 1939, keď sa taliansky emigrantský fyzik Enrico Fermi stretol s predstaviteľmi amerického námorníctva na Columbijskej univerzite, aby diskutovali o využití štiepnych materiálov na vojenské účely.

     V tom istom roku napísal Albert Einstein prezidentovi Franklinovi Rooseveltovi, že nekontrolovaná nukleárna reťazová reakcia má veľký potenciál stať sa zbraňou hromadného ničenia. Vo februári 1940 poskytla federálna vláda na výskum celkovo 6 000 dolárov. Začiatkom roku 1942, keď sa Spojené štáty ocitli reálne vo vojne proti osi Berlín-Rím-Tokio, pričom sa obávali toho, že Nemecko pracuje na vlastnej uránovej bombe, oddelenie pre vojenskú kontrolu zaujalo aktívnejší postoj a obmedzenia, ktoré stáli v ceste projektu Manhattan (v tomto meste sa začal výskum) boli eliminované.

     Generál Leslie R. Groves, ktorý bol tiež inžinierom, bol poverený dohliadať na projekt, v ktorom sa zhromaždili najväčšie mozgy z oblasti vedy. Mali prísť na to, ako využiť silu atómu, ktorá by dopomohla dosiahnuť rozhodujúci koniec vojny.

    Projekt Manhattan zahrňoval všetky poznatky raného obdobia teoretického výskumu. Na Univerzite v Chicagu spustil Enrico Fermi úspešne prvú štiepnu reťazovú reakciu. Projekt však nadobudol konečnú podobu v púšti Nového Mexika, kde začal v roku 1943 Robert J. Oppenheimer v laboratóriu v Los Alamos, spolu s takými kapacitami ako Hans Bethe, Edward Teller a Fermi, pracovať na uvedení bomby do praxe. Riešilo sa tu najmä dosiahnutie kritického množstva jadrovej explózie a konštrukcia bomby.

     Nakoniec, 16. júla 1945, v ranných hodinách, vybuchla v púšti v Novom Mexiku prvá atómová bomba. Vedci a niekoľkí hodnostári sledovali, ako sa zdvihol prvý hríbový oblak žiarivého svetla. Veža, na ktorej bola bomba ukotvená, sa po výbuchu vyparila.

     Otázkou zostávalo, kde bude bomba využitá, keďže Nemecko už bolo porazené. Jediným agresorom zostávalo Japonsko.

Poznámka: Pôvodný rozpočet vo výške 6 000 dolárov na projekt Manhattan bol niekoľkonásobne prekročený, pretože celkové náklady činili 2 miliardy dolárov.

_____________

Autorka: Ing. Lujza Potočná

Zdroj: history.com/this-day-in-history

Obrázok: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Trinity_Detonation_T%26B.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.