Pýcha Francúzska

Palác sídliaci v meste Versailles, ktoré sa nachádza len asi 16 km od hlavného mesta Francúzska, známy svojou nekonečnou a krásnou záhradou plnou rozličných fontán, je jedným z najnavštevovanejších miest v celom Francúzsku.

Versailles

Versailles dal postaviť Ľudovít XIV. z dôvodu nemalej žiarlivosti a závisti k zámku jeho vrchného správca financií. Prvotne to bol pozemok, ktorý kúpil Ľudovít XIII., na ktorom dal postaviť poľovnícky dom. Neskôr najal Ľudovít XIV. najlepších architektov a maliarov, aby postavili tento úchvatný palác, do ktorého sa následne nasťahoval s viac ako 2000 ľuďmi. Väčšinou to boli ľudia z vyššej vrstvy, politici, vojaci. Ľudovít si ich takto chcel udržať čo najbližšie pri sebe, aby ich mohol kontrolovať a na ich miesta potajme dosadzoval ľudí z nižšej vrstvy, ktorí mu ale boli verní. Takto sa stal veľmi mocným kráľom. 

zámok

Galerie des Glaces, alebo tiež Zrkadlová sieň, je známou dominantou paláca. Hneď po ukončení 1. svetovej vojny, ktorá skončila v roku 1918, tu bola podpísaná Versailleská zmluva. Versailles však nie je jediný zámok v okolí. Ľudovít XIV. dal neďaleko postaviť súkromný zámok Veľký Trianon a druhý (menší) dal neskôr vystavať Ľudovít XV. pre svoju milenku Madame de  Pompadour. Zámky pričlenil k zámku Versailles. Pokiaľ ste milovníkmi histórie, ale najmä kultúrneho dedičstva našich predkov, tento skvost by ste nemali na svojich prehliadkach vynechať. 

zámok Versailles


Autorka: Nela Juričová

Zdroj: kniha Paríž, britannica.com, historylearningsite.co.uk

Obrázky: regiondo.com, 365thingsthatiloveaboutfrance.blogspot.com, en.chateauversailles.fr

Comments

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.