Radar odhalil vikinskú loď pochovanú na nórskej farme

Pozdĺž stredovekého kostola v Edøy na ostrove Smøla v Nórsku sa našli zvyšky vikinskej lode, ktorá bola dlhá 16 až 17 metrov.

Zvyšky vikinskej lode boli objavené na farme neďaleko stredovekého kostola v Edøy, na ostrove Smøla v Nórsku. Podľa objaviteľov lode dlhej približne 16 až 17 metrov, archeológov Manuela Gablera a Dag-Øyvind Engtrø Solema, z Nórskeho inštitútu pre výskum kultúrneho dedičstva (NIKU), sa loď zdá byť súčasťou pohrebiska, čo naznačuje, že bola použitá na pochovanie niekoho dôležitého.

Zatiaľ sa nevie ani to, či je vo vnútri lode uložená jedna alebo dokonca viacero kostier. Tento nález sa podaril archeológom za použitia georadaru s vysokým rozlíšením, namontovaným na vozíku. V skutočnosti to bola vec náhody, že si pri skúmaní všimli aj obrys lode.

Manuel Gabler, archeológ NIKU, vo vyhlásení uviedol, že po dokončení pôvodne dohodnutej oblasti sa im zvýšil čas, a tak sa rozhodli urobiť si rýchly prieskum v inej oblasti. Toto rozhodnutie sa nakoniec ukázalo ako veľmi dobré. 

Loď našli archeológovia v blízkosti stredovekého kostola pomocou georadaru namontovaného na vozíku.

Knut Paasche, vedúci oddelenia digitálnej archeológie na NIKU a odborník na vikinské lode, vo svojom vyhlásení uviedol, že je loď stará približne 1000 rokov, a spadá tak do obdobia Vikingov, prípadne je ešte staršia a patrí tak k staršiemu obdobiu.

Radarové snímky mali dostatočné rozlíšenie na to, aby rozoznali, čo zostalo z prednej a zadnej časti lode, ktoré boli v minulosti takmer zničené poľnohospodárskymi pluhmi. Podľa správy Ars Technica sa zdá, že trup lode je v dobrom stave. Radar odhalil aj zvyšky dvoch domov, pravdepodobne patriacich k vikinskej osade, avšak ich vekom si archeológovia vôbec nie sú istí. Archeológovia a miestne úrady dúfajú, že sa im podarí urobiť väčší prieskum oblasti v okolí pohrebiska lode. Hovorca NIKU dodáva, že nie je isté, kedy bude samotná loď vykopaná, hoci vieme, že sa tak nestane v blízkej budúcnosti.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/viking-ship-georadar-norway.html

Obrázok: shawglobalnews.files.wordpress.com/2019/12/boat1-e1575573227257.jpg?quality=70&strip=all&w=720

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.