Romantická historická dráma Kolónia

Historické filmy majú veľkú výhodu v tom, že nám neraz ukážu udalosti v našich dejinách, o ktorých sme dovtedy ani netušili. Jedným z týchto filmov je aj Kolónia (2015), ktorá hovorí o zvrátenostiach Pinochetovho režimu v Čile.

 

Nemec väzní Nemcov

Daniel je občan Nemecka, ktorého nevýhodou je politická angažovanosť na podporu socialistického režimu v Čile. Jeho presvedčenie ho totižto dostane do kolónie Dignidad, ktorú riadi bývalý nacistický lekár Paul Schäfer. Kolónia však nie je nič iné ako tábor na nápravu politických odporcov nového režimu, resp. prívržencov ľavice. Zároveň však dochádza k zneužívaniu detí samotným vodcom tábora. Z tohto pekla sa Daniela pokúsi zachrániť jeho priateľka Lena, ktorá sa sama do kolónie prihlási. To čo tam však zažije, predčí všetky jej najhoršie očakávania. Je jasné, že jedinou nádejou na záchranu sa tak stane útek.

Krutosti na prevýchovu

Úprimne sa musím priznať, že slovo Dignidad mi predtým absolútne nič nehovorilo. A tu by som ocenil jedno z najväčších pozitív filmu- ukazuje niečo nové, o čom zrejme veľká časť populácie nikdy nepočula. Ďalším bonusom je to, že film sa snaží čo najvernejšie zobraziť realitu tábora, ale aj väzby Schäfera na Pinochetov režim, alebo na samotnú nemeckú ambasádu, resp. samotné Nemecko. Odvaha v tomto smere sa tvorcom uprieť nedá. Po filmovej stránke sa jedná taktiež o takmer bezchybné dielo. Emma Watson a Daniel Brühl patria k európskej hereckej špičke, ktorú právom potvrdili v role zaľúbencov. Ak teda hľadáte film, ktorý sa nebojí ísť proti všeobecnému presvedčeniu a zobraziť temné dejiny viacerých štátov, film Kolónia bude pre vás to pravé orechové.

____________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: newonnetflix.ca/wp-content/uploads/2016/09/colonia-1.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.