Romantická rytina od zajatca z prvej svetovej vojny sa objavilo až po 100 rokoch

Hliníkovú poľnú fľašu našiel v lese v poľskom Czersku v roku 2006 miestny muž Piotr Szulc. Toto miesto bolo počas prvej svetovej vojny využívané nemeckou armádou na zadržiavanie vojnových zajatcov, hlavne Rusov. Túto milostnú scénu vyryl práve jeden z väzňov.

Pred viac ako sto rokmi ruský vojak držaný vo vojenskom väzenskom tábore vyryl na hliníkovú poľnú fľašu krásnu scénu s dvomi zamilovanými ľuďmi, ktorí sa k sebe túlia.  

Vojak vyrýval tento obrázok v Czersku v dnešnom Poľsku, zatiaľ čo Európu pustošila prvá svetová vojna, nazývaná tiež Veľká vojna. Nemecko malo pod kontrolou veľkú časť oblasti dnešného Poľska, pričom bojovalo s Ruskom.

Dawid Kobiałka, postdoktorálny výskumník na Ústave archeológie a etnológie Poľskej akadémie vied, v štúdii publikovanej online 28. júna 2018 v časopise Antiquity sa vyjadril, že predná strana Czerskovskej poľnej fľaše zobrazuje scénu muža a ženy, ktorí sa objímajú a držia za ruky. Muž má veľké a do detailov vypracované oči a síce malé, no zjavne udržiavané fúzy. Žena sa túli blízko muža.

Muž má oblečený dlhý kabát s vysokým, kožušinovým klobúkom a jeho topánky sa zdajú byť vyrobené z kože. Žena má tiež šaty a jej krk zdobia tri rady veľkých korálikov, má husté, dlhé vlasy a na rozdiel od milenca je bosá. Za nimi je krajina orných polí, s hustým stromom rastúcim napravo. Celá scéna je dotvorená kvetinovými motívmi a cik-cak rezbami.

Táto scéna môže byť osobnou sentimentálnou spomienkou, ktorá zobrazuje majiteľa artefaktu a jeho milú, možno aj snúbenicu či manželku.  

Na 100-ročnej hliníkovej poľnej fľaši z tábora pre vojnových zajatcov bola nájdená rytina muža s jeho milenkou.

Na zadnej časti poľnej fľaše je napísané niečo v cyrilike. Nápis obsahuje prepletené písmená „O“ a „R“, ktoré môžu byť iniciálkami majiteľa, uviedol Kobiałka. Nápis tiež v preklade hovorí „Pre pamiatku európskej vojny 1914-15-16-1917“ a „Ako spomienka na vzatie do väzby v Korajanowe 15. apríla 1915.“

K dispozícii je tiež obraz lietajúceho vtáka nad nápisom, ktorého podľa posúdenia kresby pravdepodobne vyryl iný jedinec ako osoba, ktorá vyryla milostnú scénu na prednej strane fľaše. Kobiałka teda núka otázky: „Boli všetky rytiny dokončené tým istým väzňom v tábore v Czersku?“ a „Bol vtáčik vyrytý ešte pred alebo až po vyrytí milostnej scény, a tým istým, alebo iným vojakom, ktorý bol zadržaný v zajateckom tábore?“

Miesto smrti

Tisíce zajatcov zomreli v zajatí v Czersku. Skutočnosť, že táto poľná fľaša ostala v zajateckom tábore naznačuje, že človek, ktorý vyryl milostnú scénu, bol medzi nimi.

V roku 1918 v tábore Czersk zomrelo takmer 1200 väzňov kvôli týfusu a epidémiám španielskej chrípky.

Podľa Kobiałka je pravdepodobné, že majiteľ zomrel v roku 1918. Osobné veci väzňov, ktoré zomreli kvôli infekčným chorobám, neboli znovu použité, boli totiž vnímané ako nebezpečné a nákazlivé a v dôsledku toho boli vyhodené. To je aj najpravdepodobnejšia interpretácia toho, prečo bol taký nádherný objekt, ako je táto poľná fľaša, vyhodený.

Stratenú milostnú scénu neobjavili až do roku 2006, kedy ju našiel miestny muž Piotr Szulc v lese. Poľná fľaša je teraz súčasťou Výstavy prírody lesa Tuchola a rieky Wda, ktorá sa koná v poľskom meste Czarna Woda.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/62940-love-engraving-great-war.html

Obrázok: 78.media.tumblr.com/d4e553e0ee982019385fab8769f2b144/

tumblr_inline_pb310gzA1L1qgjbhq_640.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.