Romantická vojnová dráma Návrat do Cold Mountain

Osobne som sa nestretol s veľkým množstvom filmov, ktoré by sa odohrávali počas Americkej občianskej vojny. Ak sa však hovorí, že dobrého veľa nebýva, tak v tomto prípade to platí dvojnásobne, obzvlášť ak hovoríme o filme Návrat do Cold Mountain (2003).

Tŕnistá cesta domov

Inman, vojak konfederácie, uteká z frontu, aby sa mohol postarať o bezpečnosť Ady, ženy, ktorú miluje. Jeho cesta domov ho čím ďalej tým viac utvrdzuje v presvedčení, že sa rozhodol správne. Počas svojej púti síce stretne viacero dobrých ľudí a nových priateľov, avšak prevyšujú rôzni banditi, zločinci alebo ďalší zbehnutí vojaci, s ktorými musí zápasiť nielen o svoj život, ale aj o životy ďalších nevinných ľudí. Všetky príkoria sa však snaží prekonať, len aby dosiahol svoj cieľ- konečne sa stretol so svojou milovanou. Ady sa vojna tiež dotkla, a ak chce v bezpečí prežiť, prijme na svoju farmu tuláčku Ruby, s ktorou sa spoločne snažia chrániť pred nebezpečnými ľuďmi, z ktorých vojna spravila zvieratá.

Láska uprostred pekla

Áno, asi to znie ako dosť veľké klišé, avšak aj tak by sa dal metaforicky pochopiť film- o skutočných hodnotách a dobre vo vojnovom besnení. To je mimochodom zobrazené viac než realisticky, hlavne dopad na samotných obyvateľov, keď sa aj z obyčajných ľudí stali nebezpeční zločinci. Tým máme možnosť vidieť pestrú paletu rôznych charakterov rozličného sociálneho postavenia a veku, ktorí sa prispôsobili vojne a snažili sa jej prispôsobiť aby prežili. Tým nám tvorcovia predostreli veľmi zaujímavý, a predpokladám, že aj pravdivý obraz danej doby. Čo sa týka samotného spracovania filmu, tak tu nemám tiež absolútne čo vytknúť. Na nakrúcaní sa podieľal dosť široký zástup hviezd najväčšieho rangu- Jude Law nominovaný na Oscara, Nicole Kidman, Donald Sutherland, alebo Oscarom ocenená Renée Zellweger, a keďže všetci zúčastnení odviedli svoju prácu na výbornú, v tomto smere je filmu ťažké niečo vytknúť. Rovnako sú zaslúžené aj ďalšie nominácie na najcennejšiu sošku- kamera, hudba, strih.

Všetko vyššie napísané je len potvrdením obrovských kvalít ukrytých v tejto snímke. Pútavý a dojímavý príbeh, skvelé výkony, výprava a realistickosť robia z Návrat do Cold Mountain jeden z top filmov o období občianskej vojny v USA.

______________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: i.ytimg.com/vi/kfxXPhKuMUA/maxresdefault.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.