Romantická vojnová dráma Predčítač

Jednou z charakteristických čŕt mnohých nacistov bolo, že pri letmom pohľade by ste v nich nerozpoznali zločincov. Mnohí z nich boli zároveň dobrými otcami rodín, dobrými matkami. Nemecký spisovateľ Bernhard Schlink napísal v roku 1995 zaujímavý román Der Vorleser (v preklade Predčítač). Ten sa v roku 2008 vďaka režisérovi Stephenovi Daldrymu dočkal aj filmovej podoby. Zo známych hercov si v ňom zahrala napríklad Kate Winslet.

Je to príbeh mladého Berlínčana Michaela Berga. V roku 1958 ma 15 rokov a zaľúbil sa do ženy menom Hanna Schmitz. Ich pomer trvá asi rok. Michael neskôr začne študovať právo a v rámci štúdií sa zúčastni procesu s dozorkyňami v Osvienčime a zistí, že medzi nimi je aj jeho dávna láska – Hanna. Šokovaný sa dozvedá o jej zločinoch.

Film ako taký je psychologická dráma, dlhá až dve hodiny. Je to síce fikcia, súdny proces je však inšpirovaný frankfurtskými procesmi. Celkovo je vynikajúco spracovaný, určite sa nebudete nudiť. A to ani v prípade, že tento žáner nemáte v obľube. Príbeh hlavného hrdinu sa tu postupne dávkuje, čiže divák nedokáže od neho odtrhnúť oči ani na minútu. V diskusii niekto vyčítal množstvo erotických scén. Podľa mňa sa však ich zapracovaním nič nepokazilo. Samozrejmosťou sú vynikajúce herecké výkony. Samotná Kate zaň získala Oscara.

Vytkol by som však prostredie, kde sa dej odohrával. Atmosféra povojnového Berlína bola trochu nevierohodne vykreslená.

Ale toto je len detail. Predčítač je veľmi kvalitné dielo, ktoré sa určite oplatí pozrieť.

_____________

Film hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: image.tmdb.org/t/p/w780/nsqs8dV3DBeheey1qqnbTD4LSHW.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.