Romantická vojnová dráma Protektor

Vojnové udalosti, ktoré prebehli v minulosti, dávajú tvorcom prakticky dve možnosti. Buď sa môžu zamerať priamo na boje, alebo sa vyberú cestou prerozprávania životov ľudí, ktorých sa vojna dotkla na oko možno len okrajovo, ale predsa fatálne. A práve druhú možnosť si zvolil režisér Marek Najbrt  spoza rieky Morava pre svoj film Protektor(2009)

Ničivá láska v ničivej dobe

Hana je mladá herečka, ktorej hviezda začína stúpať, s čím je spojený aj obdiv ďalších mužov, čo v jej mužovi Emilovi prebúdza obrovskú žiarlivosť. Avšak okupácia zo strany Nemecka sa dotkne aj ich. Hanin židovský pôvod je dostatočným dôvodom, aby v spoločenskom rebríčku padla až na úplne dno. Emil sa aj napriek tomu s ňou nerozvedie, naopak, zostane s ňou, aby ju mohol chrániť, kvôli čomu sa aj stane hlasom okupantskej propagandy a preberie úplnú kontrolu nad jej životom. Je však jasné, že takéto manželstvo nemôže fungovať, a tak sa okrem osobností oboch protagonistov rúca aj ich vzťah. Do ich života však ešte raz veľmi kruto zasiahnu svetové udalosti.

Originálny príbeh, originálne spracovanie

Prvou vecou, ktorú musím na filme Protektor pochváliť, je skvelý a originálny príbeh. Minimálne ja som sa nikdy s ničím podobným nestretol. Opäť sa jedná o jeden z tých filmov, kde sa odohrávajú malé príbehy veľkých drám na pozadí historických udalostí, a tak s vojnou prídeme do kontaktu minimálne. O to sú však dramatickejšie príbehy hlavných protagonistov. Ďalšou silnou stránkou filmu je bezpochyby originálne spracovanie. Výprava, kamera, hudba, to všetko nás priam vystreľuje do doby minulej. A samozrejme herecké výkony, ale na ich kvalitu sme si už v českých filmoch stihli zvyknúť hádam všetci. O to pozitívnejšie však vyznieva fakt, že sa v mnohých prípadoch jedná o mladých, v tej dobe nie príliš známych hercov. Nás môže tešiť dosť výrazná rola Richarda Stankeho, ktorý sa jej, samozrejme, tiež zhostil na výbornú.

Protektor je veľmi kvalitný film, ktorý by si nemal nechať ujsť žiaden fanúšik dobových drám. Skvelé spracovanie, originálny príbeh, výborné herecké výkony. Čo viac dodať. 7 Českých levov je viac než zaslúžených.

_____________

Film hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázok: nfa.datakal.eu/images/4541b.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.