Rozuzlenie jedného z najstarších prípadov – ako prišla Lucy o život

Príbeh 3,18 milióna rokov starého predchodcu dnešného človeka, Lucy, sa začína rozuzľovať. Vedci prostredníctvom CT podrobne preskúmali fosílne pozostatky Lucy, ktorá bola zástupcom druhu Australopithecus afarensis, a rozriešili tak „najstarší prípad“. Výsledky bádania a podrobného skúmania kostí naznačujú, že drobná Lucy, pohybujúca sa po zemi vo vzpriamenej polohe, zomrela po páde z veľkej výšky, pravdepodobne zo stromu. Druh zlomenín a úlomky kostí jasne ukazujú, že pri páde najprv dopadla na chodidlá a pri snahe stlmiť pád vystrela pred seba ruky, čo spôsobilo ďalšie zranenia. Australopithecus si pri páde zlomil členok, rameno, koleno, panvu a minimálne jedno rebro. Je veľmi pravdepodobné, že došlo aj k vážnemu poškodeniu vnútorných orgánov. Keďže vedci nenašli žiadne známky hojenia kostí, je zrejmé, že zranenia, ktoré Lucy pri páde utrpela, boli natoľko vážne, že im takmer okamžite podľahla.

lucy

Tento na prvý pohľad bezvýznamný objav má ďalekosiahlejší dopad, ako by sme čakali.  Od objavu Lucy v roku 1974 v Etiópii, v regióne Afar, viedli vedci spory o to, či sa Australopithecus afarensis pohyboval výhradne po zemi vo vzpriamenej polohe alebo sa čiastočne zdržiaval aj na stromoch. Je iróniou, že Lucy, ktorá tieto debaty rozprúdila, poskytla aj odpoveď svojím nešťastným koncom života a poskytuje tak odpoveď na to, akú úlohu zohrali stromy vo vývoji dnešného človeka.

Dnes už môžeme len hypotetizovať, čo robila Lucy v korunách stromov. Je možné, že asi meter vysoký predchodca dnešného človeka tam hľadal potravu alebo útočisko pred predátormi. Taktiež je možné, že v korunách stromu skrývala mláďatá, ktoré by na zemi ochraňovala len veľmi ťažko. Ale prečo Lucy spadla zo stromu? Možným vysvetlením je to, že Australopithecus afarensis bol už adaptovaný na vzpriamenú chôdzu po dolných končatinách, čo na druhej strane mohlo čiastočne obmedziť jeho schopnosť pohybovať sa na stromoch a zvýšiť tak pravdepodobnosť pádu.

Australopithecus afarensis je jedným z najznámejších a najdlhšie žijúcich predchodcov človeka, našu planétu obýval neuveriteľných 900-tisíc rokov.

__________

Autorka: Lenka Levarská

Zdroj:

dailymail.co.uk/sciencetech/article-3760308/Lucy-s-painful-moments-revealed-3-2-million-years-ago-death-Fossils-early-human-suggest-died-falling-40ft-tree.html

Obrázok: sunandshield.files.wordpress.com/2015/04/lucy.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.