S podtitulom „Made in China“

Made in China“ je zrejme najznámejšou značkou pôvodu na celom svete a označuje množstvo produktov, s ktorými sa bežne stretávame prakticky kdekoľvek. Čo všetko sa však pod ňou ukrýva a aký je život robotníkov zodpovedných za produkciu výrobkov našej každodennej potreby? To vám priblížime v nasledujúcom článku.

Od poľnohospodárstva k priemyslu

Južne od mesta Šanghaj v Číne sa rozprestiera obrovská priemyslová zóna Cixi, ktorá je domovom 70-tisíc tovární, no pribúda ich tu stále viac a viac. V týchto továrňach pracuje okolo 140 miliónov Číňanov pochádzajúcich prevažne z vidieka. V minulosti sa mnohí z nich venovali práci v poľnohospodárstve, tá však časom prestala byť výnosná, keďže ceny, za ktoré sa poľnohospodárske produkty predávajú, klesajú. Ak by sa ceny naďalej pohybovali na ich pôvodnej úrovni, ľudia by nemali potrebu odchádzať za prácou do miest.

Aj v samotnej oblasti Cixi kedysi dominovala agrikultúra, dnes je však prvoradý priemysel, pričom väčšina výrobkov produkovaných v miestnych továrňach je určená pre vývoz do USA a krajín Západnej Európy. Kedysi tu žilo oveľa menej ľudí v porovnaní so súčasnosťou, kedy tu prichádzajú tisícky ľudí zo všetkých kútov Číny. O pracovnú silu nie je núdza, keďže Čína je preľudnená a neponúka dostatočné množstvo pôdy pre všetkých.

Pracovný rytmus a podmienky

Robotníci pracujúci v miestnych fabrikách kmitajú sedem dní v týždni, a to 8 až 12 hodín denne. Hoci si mesačne zarobia len okolo 80 – 90 eur, táto suma pre nich predstavuje stabilný príjem. Mnohí sa snažia míňať peniaze len na najzákladnejšie potreby, ušetriť čo najviac a našetrené peniaze posielať domov zvyšným členom rodiny, prípadne sa s nimi po niekoľkých rokoch strávených prácou v továrni vrátiť na vidiek.

Pri stretnutiach vedenia tovární s robotníkmi sú im pripomínané ich povinnosti a dôležitosť lásky k vlasti. Zdôrazňuje sa, že služba ľudu je česť a že továreň funguje ako jedna veľká rodina, v ktorej si musia všetci vzájomne pomáhať. Ako hlavné ciele sú zase prezentované dosahovanie čo najlepších pracovných výkonov a postupné zvyšovanie produkcie.   

Mnohí robotníci spia v ubytovniach umiestnených priamo v areáli tovární, aby sa do práce a z práce dostali čo najrýchlejšie. K dispozícii majú iba minimum voľného času, keďže často musia pracovať nadčasy. Príležitostné voľno pripadá na oslavu čínskeho Nového roka, kedy mnohí Číňania cestujú do svojich domovov na vidieku vzdialených v niektorých prípadoch tisícky kilometrov.

Aklimatizácia a otázka budúcnosti

Pracovný rytmus v čínskych továrňach je náročný, mnohým pracovníkom trvá, kým si naň zvyknú. Spočiatku chodia po zmenách domov len preto, aby sa vyspali a ráno vrátili do práce. Napriek tomu z vidieku odchádza za prácou čoraz viac ľudí, lebo je pre nich stále ťažšie uživiť seba a svoju rodinu z nedostatočných príjmov z poľnohospodárstva. Životné náklady roľníkov sú navyše tiež z roka na rok vyššie.

Aby ich deti nestretol rovnaký osud, snažia sa v nich podporovať chuť do učenia, čo im má priniesť dobre platenú prácu (nie tú v továrni). Dúfajú, že s pomocou usilovného štúdia ich čaká lepší život, týmto spôsobom sa však čínsky vidiek postupne vyľudňuje a jeho budúcnosť príliš ružovo nevyzerá.

______________

Autorka: Monika Nosková

Zdroj: dokumentárny film Made in China

Obrázok: deathbychina.com/wp-content/uploads/2013/05/alienated-china-worker.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.