Sága židovskej rodiny V mene krvi

Už dlhšiu dobu ma lákajú umelecké diela, ktoré zachytávajú osudy jednej rodiny, resp. dynastie, v priebehu rokov až storočí. No a práve jedna taká kniha sa ku mne nedávno dostala. Konkrétne ide o dielo V mene krvi (Peter Frankl, Artis Omnis, 2016), ktoré by som aj vám rád predstavil. 

Skrz príbehy jednotlivých členov rodiny Schwarzovcov máme možnosť sledovať historické udalosti na území Rakúskeho cisárstva, resp. Uhorska, a neskôr aj Československa v priebehu storočí. Kniha je rozdelená na štyri časové oblasti. Prvá hovorí o vláde cisára Leopolda a jeho zákonoch, ktoré sa dotýkajú židovského obyvateľstva. Tie zasiahnu aj rodinu Schwarzovcov, ktorých životy sú tak rázom ešte viac ohrozené. Nie je to však nič proti tomu, čo stretne túto rodinu v druhej časti knihy, keď stále nové a nové diskriminačné zákony donútia štyroch mladých bratov opustiť domov a vydať sa na cestu do bezpečnejších končín ríše. Samotná cesta ale v mnohom predstavuje ešte väčšie riziko ako cisárom prijaté zákony. Tretia časť hovorí o mužovi menom Ignác, ktorý sa počas svojho života stáva svedkom revolučných rokov, bojov za národné obrodenie a veľkých zmien v ríši. A hoci sa situácia okolo židovského obyvateľstva zlepšila, osobné drámy sa nevyhli ani jemu. Posledná časť knihy hovorí o dvoch bratoch- Ervínovi a Alfrédovi. Zároveň nás prenesie do obdobia prvej svetovej vojny, prvej Československej republiky, ale taktiež aj do vzniku samostatného Izraela.

Zrejme mi dá každý milovník historickej literatúry za pravdu, že takáto dejová stavba vyznieva viac než zaujímavo. A v princípe to aj pravda je. Osobne som mal vždy rád, keď nám tvorcovia akejkoľvek formy umenia sprostredkovali historické udalosti pohľadom obyčajných ľudí, obzvlášť, ak sa jedná o zaujímavé časti dejín. Tak je tomu aj v prípade knihy V mene krvi. Problémom by mohol byť príliš veľký záber knihy. Ktorákoľvek z vyššie uvedených častí by stačila minimálne na solídnu trilógiu, a tak je jasné, že ak sa natlačia do jednej knihy, niekde bude musieť autor ubrať. Najlepšie je to vidieť, zrejme, v prípade tretej časti. Na niekoľkých stranách sa dozvieme pomocou rozhovorov Ignáca s jeho priateľmi, rodinnými príslušníkmi a podobne o udalostiach, ktoré hýbali vtedajšou monarchiou, niečo o vzťahoch v jeho rodine, plus nejaký krátky príbeh, ktorý sa však poriadne ani nevyvinie. Všetko je zobraté veľkou skratkou. Miesto nejakého väčšieho deja sa k nám dostane iba krátky rešerš. Charaktery sú determinované samotným autorovým krátkym opisom, no iba minimálne ich vlastnými činmi, rozhodnutiami, myšlienkami… Chápem, že autor sa potreboval zmestiť do jednej knihy, v konečnom dôsledku je to však len škoda. Autor má určite čo ponúknuť, dokáže veci zaujímavo podať, a ani nachvíľu sa nezačnete nudiť. Ale predsa len, od ságy o rodine som čakal trochu viac deja. Ďalším dobrým príkladom je posledná časť, kde sa pomocou knihy prenesieme aj na front prvej svetovej vojny, do zajateckého tábora, staneme sa svedkami VOSR, vzniku vlastného štátu Čechov a Slovákov, ale aj Izraela. Určite sa aspoň pre mňa osobne jednalo o najzaujímavejšiu časť knihy, avšak opäť, všetko prebehlo extrémne rýchlo, udalosti boli len naznačené, spomenuté, žiaden hlbší vývoj. Veľký zvrat v príbehu hlavnej postavy sa udeje na jednej strane. Škoda, pretože táto časť by sa dala určite rozložiť na už spomínanú trilógiu, a stále by nenudila. Veľmi zaujímavou je aj druhá časť knihy, keď sa putovanie štyroch bratov stáva akousi road movie, počas ktorej sa stretávajú rôzne osoby a čelia rôznym rizikám. Tu ma rýchlosť rozprávania mrzela najmenej, pretože tu taký rýchly spád bez zbytočných omáčok jednoducho sedel.

Ďalšou menšou výčitkou by som sa dotkol aj samotného vykreslenia židovského obyvateľstva. Nechcem v žiadnom prípade spochybňovať, že boli diskriminovaní, boli na nich páchané pogromy, každý deň ich zomreli stovky kvôli sfanatizovanému obyvateľstvu, ale predsa len, hlavne v prvých dvoch častiach vykresľuje kniha kresťanské obyvateľstvo ako z drvivej väčšiny plné nenávisti, zloby a krivých charakterov. Netvrdím, že to tak nebolo, ale v prvých dvoch častiach som napočítal asi iba dve kresťanské postavy, ktoré sa voči rodine Schwarzovcov zachovali viac než ľudsky. Ale nie som historik, takže možno to naozaj bolo také malé množstvo.

Čo sa týka historickej časti knihy, tak tá boduje zrejme najviac. Spomenieme si na mnoho významných historických udalostí, čo-to sa dozvieme o panovníkoch, usporiadaní ríše, vtedajších pomeroch. Osobne som sa dozvedel dosť veľa nových informácií, začo autorovi touto cestou ďakujem.

A ďakujem mu aj za príjemný čitateľský zážitok. Hoci som spomenul niekoľko negatív, kniha si stále drží vysoký štandard, pričom je dôkazom autorovho talentu a schopnosti zaujať. Vrelo odporúčam všetkým fanúšikom historických kníh.

____________

Knihu hodnotí: Ľuboš Jendryščík

Obrázky: artisomnis.sk/wp-content/uploads/2017/02/Vmene_krvi-1.png

manna.amazingfacts.org/amazingfacts/website/amazingfacts/images/skin/2018/free-book-library.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.