Samohybná kanónová húfnica „ZUZANA“

Vojaci vravia, že ťažké delostrelectvo je bohom vojny. Treba sa k nemu aj takto  správať. Toto si už v roku 1968 uvedomovalo vedenie Československej ľudovej armády (ČSĽA) a Ministerstvo národnej obrany (MNO) ČSSR, keď sa rozhodli „ísť s dobou“ a ťahané ťažké 152 mm húfnice vz. 18/47 (osvedčené asi vo všetkých ofenzívach Červenej armády) nahradiť samohybnými.

zuzana

Predbežný projekt novej zbrane spracovala Konštrukta Trenčín  a koncom   roku  1969 bola  úloha samohybnej kanónovej húfnice (ShKH) kalibru 152 mm zaradená do štátneho päťročného plánu. V prvej polovici 70. rokov boli postavené dva prototypy a podrobené zložitým skúškam. Pôvodne sa uvažovalo sa o použití  podvozku TATRA T-813, ale  TATRA n. p. Kopřivnice začala výrobu nového automobilu TATRA T-815, rozhodlo MNO o inštalovaní veže so zbraňovým systémom na tento podvozok.  Po náročných skúškach, ktorých sa zúčastnil aj tretí prototyp, napríklad  aj vo VVP Doupov, bolo definitívne rozhodnuté v máji 1977 o zavedení zbrane  do výzbroje pozemného delostrelectva ČSĽA pod označením 152 mm samohybná kanónová húfnica (ShKh) vz. 77 DANA. DANA – delo automobilové, nabíjané automaticky. Hľa,  ako dokáže dievčenské meno skrývať názov silnej zbrane! Do rúk delostrelcov sa tak dostala zbraň s vlastnosťami vozidla TATRA T-815, upraveného pre vojenské využitie (centrálne hustenie pneumatík, vhodné pre jazdu rôznym ťažkým terénom, alebo možnosťou jazdy s prestrelenou pneumatikou a pod.), najvyššou rýchlosťou 80 km/h, s maximálnym dostrelom takmer 20 km, s kadenciou 4 výstrely/min. pri automatickom nabíjaní a 2 výstrely/min. pri ručnom nabíjaní.

Do roku 1988 od ZŤS Dubnica nad Váhom, prevzala ČSĽA do výzbroje 364 (z takmer 700 vyrobených) húfnic.  V roku 1993 prevzala 135 kusov  húfnic Dana do svojej výzbroje i Armáda SR. Osvedčili sa nielen  v poľskej armáde, ale aj  v  Líbyi, ZSSR. Dostali sa do výzbroje Kazachstanu, aj  Gruzínska.

Zavedením jednej zbrane do výzbroje armády, má začať vývoj novej. Ešte pred rozpadom federácie, v Trenčíne a v Dubnici sa rozbehol vývoj novej zbrane. Modernizáciou ShKh vz. 77 DANA vznikla ShKh Ondava. Modernizácia spočívala v predĺžení hlavne zbrane, prepracovaní jej uloženia, novej úsťovej brzde. Novinkou bol  systéme riadenia paľby a ďalšia elektronika. Vozidlo bolo opäť postavené na podvozku Tatra T-815 VP31 29 265 8×8.1R. Politické zmeny od roku 1989,  nakoniec viedli k tomu, že Ondava nebola zavedená do výzbroje ČSĽA, AČR, ASR, ale poslúžila pre základ novej zbrane, ktorá bola do výzbroje ASR, resp.  Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR) zaradená pod názvom 155 mm ShKH vz. 2000 Zuzana.

Prvá fáza vývoja zbraňového systému Zuzana sa prebiehala v rokoch1992 – 1995. Počas tohto obdobia sa konštruktéri sústredili hlavne na vývoj 155 mm kanóna, ktorého dĺžka bola približne 7000 mm. Museli vyriešiť spôsob utesnenia nábojovej komory a záverového mechanizmu, ktorý sa celkom líšil od predošlých konštrukcií, pretože Zuzana na rozdiel od svojich predchodcov nepoužívala strely s nábojnicou, ale textilné prachové náplne (prvky hnacej náplne sú uložené do celospaliteľného textilného vaku). Sledovala sa tiež palebná stabilita (výchylka zbrane pri výstrele a čas pri výstrele do utlmenia jej kmitavého pohybu), pevnosť a balistické vlastnosti vyvíjaného kanónu ako aj funkčnosť automatického nabíjacieho mechanizmu. Keď konštrukčný tím vyriešil  inštaláciu kanóna do pancierovanej veže, Zuzana sa zúčastnila svojich prvých tendrových skúšok v Indii. Pokračoval tiež ďalší vývoj a skúšky palubného riadiaceho systému paľby, inštalácia navigačných, komunikačných a polohovacích systémov, ako aj iných potrebných prístrojov. Bojová veža bola opäť zabudovaná do pancierovanej korby na podvozku Tatra T-815.  Bojový komplet absolvoval vojskové skúšky v januári 1997. Sériová výroba sa začala v roku 1998. Celkovo možno uviesť, že ide o zbraň  – bojový prostriedok, naozaj na svetovej úrovni. Vo výzbroji OS SR je zaradených šestnásť 155 mm ShKH vz. 2000 Zuzana. Model zaznamenal aj exportný úspech: Národná garda Cypru sa vyzbrojila dvanástimi 155 mm ShKH vz. 2000G. Je potrebné dodať, že k húfnici bolo vyvinuté špeciálne muničné vozidlo Zuzana MV –  osemkolesový nákladný automobil postavený na podvozku  TATRAPANu,  na prepravu 120 kusov munície, vybavený hydraulickou rukou na nabíjanie.

Úspešne bol tiež ukončený vývoj verzie pre pásové podvozky. Spočiatku bol prezentovaný ako Zuzana T-72M1 Himalaya. Išlo fakticky o umiestnenie veže  na podvozok tanku T-72. Vo finálnej verzii  Himalaya A40, boli vykonané podstatnejšie zmeny veže. Tu bol záujem o export na Blízky a Stredný východ. India prejavila o Himalayu záujem, ale k nákupu nedošlo, vozidlo zostalo v štádiu prototypu.

Slovenský priemysel od roku 2004 ponúka zbraň pod označením Zuzana 2. Hoci stále zachováva vydarenú základnú koncepciu húfnice DANA, z hľadiska technológii a materiálov  v podstate ide o úplne nový zbraňový komplet, ktorého hlavnou výzbrojou je kanónová húfnica kalibru 155 mm s dĺžkou hlavne 8200 mm (52 násobkov kalibru), čím sa dostrel zväčšil na viac než 41000 metrov. Zmenený  bol aj dopravník automatického  nabíjacieho zariadenia, do ktorého sa zmestí 40 granátov a prachových náplní. Modernizovaná bola sústava  riadenia paľby: pribudol optoelektrický blok s dennou televíznou kamerou, infračerveným prístrojom a laserovým diaľkomerom. Kabína vodiča je úplne zmenená. Pohon zaisťuje nový motor s výkonom 330kW. Zuzana 2 rozhodne patrí k svetovej špičke v sektore ťažkých delostreleckých zbraní.

_________________

Autor: Ján Levický

Zdroje:

sk.wikipedia.org/wiki/155mm_samohybná_kanónová_húfnica_vz._2000_Zuzana

forum.valka.cz/topic/view/13002/SVK-Zuzana-A-40-Himalaya-155mm-samohybna-kanonova-houfnice

obrnence.wbs.cz/Zuzana-a-Himalaya-SK.html

vhu.sk/152-milimetrova-samohybna-kanonova-hufnica-vz-77-dana/

kerametal.sk

forum.valka.cz/topic/view/30031/CZK-Ondava-152mm-samohybna-kanonova-houfnice

 Obrázok: forum.valka.cz/files/24_302.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.