Samurajský text hovorí o tajomstve nadprirodzených síl bojovníkov meča

Japonský samurajský bojovník, okolo roku 1880.

Novo preložený samurajský text s názvom „Dvanásť pravidiel meča“ odhaľuje tajomstvo bojovníkov s mečom, ktorí ovládali techniku, ktorá na ostatných pôsobila dojmom ovládania nadprirodzenej moci.

Tento text sa datuje do 17. storočia a obsahuje vedomosti odovzdané samurajom menom Itō Ittōsai (narodený okolo roku 1560), ktorý bojoval a vyhral 33 duelov v Japonsku. Výskumníci si nie sú istí, kedy zomrel, ale historické záznamy naznačujú, že mohol žiť až do veku 90 rokov. Ittōsai nikdy nespisoval svojich „Dvanásť pravidiel meča“, no namiesto toho ich ústne odovzdal svojim študentom bojovej techniky s mečom One Cut. Potomkovia jeho študentov ich neskôr zaznamenali písomne.

Podľa Erica Shahana, ktorý ho nedávno preložil, text opisuje pravidlá pre boj so súperom, ako aj dve magické modlitby na posilnenie ducha a mysle samuraja. Shahan je japonský prekladateľ, ktorý sa špecializuje na preklad japonských textov súvisiacich s bojovými umeniami. On sám má San Dan (tretí stupeň čierneho pásu) v Kobudō, japonskom bojovom umení.

Tieto dve magické modlitby sú nejasné a veľmi ťažko pochopiteľné. Jedna z nich uvádza, že samuraj by mal na svoje dlane nakresliť niekoľko sanskrtských znakov, vrátane postavy, ktorá predstavuje Oni, typ démona. Samuraj má následne spojiť dlane dohromady, odriekať modlitbu a raz otočiť ruky, zatiaľ čo vydáva hlasný zvuk „Un!“ pred tým, ako raz tleskne rukami a následne ich spoji dohromady.

Pozorovanie svojho ducha

Jedno z pravidiel v texte sa volá „oči srdca“ a v Shahanovom preklade hovorí o tom, že „na svojho súpera sa nemá pozerať očami, ale svojím vlastným duchom… Ak sa pozeráte očami, môže vás to rozptyľovať, ale pri pohľade svojou vlastnou mysľou zostávate sústredení“. Dve magické modlitby, ktoré mali pomáhať samurajom zo školy One Cut, aby videli svojich protivníkov za pomoci ducha a mysle, boli preložené aj do angličtiny.

Ľudia žijúci v Japonsku v 17. storočí, ktorí sa stretli so samurajom, ovládajúcim pravidlo „očí srdca“, mohli byť ohromení. V tom čase sa pozorovateľovi mohlo zdať, že niekto, kto zvládol túto techniku, bol obdarený nadprirodzenými silami. Existuje však aj vedecké vysvetlenie toho, ako pri sledovaní svojho súpera používali miesto očí len svoju „myseľ“ a „ducha“.

Podľa Shahana ide o to, že reagujeme rýchlejšie na veci, ktoré sa pohybujú v našom periférnom videní na rozdiel od nášho centra zaostrenia. Pri pohľade priamo na súperov meč, vedome registrujete pohyb a potom sa ho snažíte zbytočne mnohokrát odrážať, aby ste sa stali víťazom duelu s mečmi.

Shahan dodal, že práve naopak, ak necháte svojho súpera, aby bol vo vašom zornom poli bez toho, aby ste sa sústredili na ktorúkoľvek jeho časť, vaše periférne videnie môže reagovať na akýkoľvek pohyb alebo útok, čím budete reagovať rýchlejšie ako pri reakcii tvárou v tvár nepriateľa.

Tieto modlitby v texte boli pravdepodobne nejakým typom samo-hypnózy alebo meditačného rituálu. Ak vaša myseľ bojuje s možnosťou prehry už pred stretom so súperom, porážka je viac než istá. Tajomstvo zaklínadla spočíva v uvedomení si priority, že musíme telo nechať voľne a nevedome reagovať na útok súpera.

Srdce líšky

Ďalšie pravidlo, pomenované „srdce líšky“, varuje samuraja pred prílišnou opatrnosťou. Pravidlo poznamenáva, že líšky sú svojou povahou opatrné a podozrievavé voči všetkému, čo ich môže ohroziť či zabiť. A preto namiesto toho, aby utekali jedným smerom, sa vždy zastavujú a kontrolujú, čo sa deje za nimi. Práve kvôli tomuto zastavovaniu ich lovec dobehne a nakoniec aj zabije. Poučením je, že prebytok opatrnosti vedie k zničeniu líšky.

Ak samuraj premýšľa o tom, čo by mali robiť a váha, „podľa tohto pravidla si súper vyberie práve ten okamih na úder“. Preto je nevyhnutné zo svojej techniky boja odstrániť všetky pochybnosti. Samuraj musí rázne trénovať, aby bol schopní dosiahnuť prázdnotu, totálnu ničotu.

Medzi ďalšie pravidlá patrí aj „borovica vo vetre“, ktorá učí samuraja neprispôsobovať sa rytmu protivníkov, naopak vôbec nepoužívať žiaden rytmus. Ďalším, nazývaným „úspora“ je dosiahnutie načasovania na zlomok sekundy a „zabránenie vplyvu vonkajších podnetov“.

Shahan ešte dodáva, že samuraj, ktorý sa učil bojovú techniku One Cut s mečom „cvičil celý svoj život, takže techniky a pravidlá mal v sebe už hlboko zakorenené, potreboval ale mentálnu odvahu, aby umožnil svojmu telu reagovať bez toho, aby myseľ stihla vyhodnocovať situácie a ovplyvňovať chod tela.  

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/65742-samurai-text-supernatural-powers.html

Obrázok: uniqorner.com/uploads/1/1/6/5/116582749/published/last-samurai-photography

-japan-1800s-4-5715d0ec76f63-880.jpg?1524349829

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.