Seriál o Veľkom sťahovaní národov

Magazín Magistra História ponúkol svojim čitateľom už mnoho filmov a seriálov z rôznych oblastí. Tým dnešným sa pozrieme na obdobie Veľkého sťahovania národov. Dokument má v českom jazyku názov Barbarské tažení Evropou (originálny názov Sturm über Europa) a bol natočený v Nemecku v roku 2002.

storm-over-europa

Už 100 rokov pred Kristom začali germánske kmene svoju cestu na juh. Veľké sťahovanie národov, ktoré sa nám spája s inváziou Hunov (rok 375 n. l.) a Longobardov (rok 568 n. l.) až po dobytie Talianska, je jedným z najviac fascinujúcich a zložitých období európskej histórie. 4-dielny seriál nemeckej televíznej stanice ZDF nechal znova ožiť túto búrlivú epochu, a to v bohatých obrazoch a reprodukciách. 

Všetky časti sú plné zaujímavých informácií. Prvá sa venuje Kimbrom a Teutonom, druhá Gótom, tretia pádu Ríma (vpád Hunov, Vizigóti, Vandali) a záverečný diel ma názov Dedičstvo Ríma. Zaoberá sa Frankami, Gótmi a Anglosasmi – ich ríšami, ktoré vznikli na troskách „Večnej ríše“. Na začiatku prvých troch epizód ukáže budapeštianska antropologička Agnes Kuštarova divákom, vďaka rekonštrukcii tváre, ako vyzeral príslušník kmeňa, o ktorom je reč (v tretej časti sa stretneme s tvárou Huna).

Mňa osobne najviac zaujali epizódy venujúce sa Gótom (hlavným zdrojom informácií je dielo starovekého historika Jordana – Sága Gótov) a Vandalom (ktorí si založili kráľovstvo v severnej Afrike, ale nemáme po nich žiadnu písomnú pamiatku).

Ak vás zaujíma konkrétne téma „Sťahovanie národov“ a pád Ríma, určite si tento seriál pozrite. 

__________________

Seriál hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: ib3.huluim.com/show/22855?size=476×268&region=US

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.