Sigmund Freud – Otec psychoanalýzy

Hoci boli jeho myšlienky kontroverzné, Sigmund Freud bol bez debaty jeden z najvplyvnejších psychológov a psychiatrov. Už to bude výše 100 rokov, čo prvýkrát publikoval svoje teórie o ľudskom myslení a osobnosti.

Život

Narodil sa v českom meste Příbor. Po väčšinu svojho života žil vo Viedni. Síce bola jeho rodina židovská, on sa za ortodoxného nepovažoval. V roku 1886 sa oženil. V roku 1909 prišiel do Spojených štátov, kde mal prvýkrát prednášku mimo Viedne. Vďaka tomu sa stal známy aj medzi laickou verejnosťou. V roku 1923 mu bola diagnostikovaná rakovina čeľuste (roky fajčil cigary). Jeho liečba zahrňovala 30 operácií po dobu 16 rokov. Freud žil so svojou rodinou vo Viedni, až dokým mesto nezačali okupovať Nemci. Hoci bol Freud židovského pôvodu, vďaka svojej sláve dokázal prežiť. Nacisti spaľovali jeho knihy po celom Nemecku, ale dovolili mu migrovať do Anglicka. V roku 1939 požiadal o eutanáziu.

Práca

V roku 1873 začal navštevovať lekársku univerzitu vo Viedni. V roku 1882 sa stal klinickým asistentom vo Viedni. V roku 1885 dosiahol úspešný výskum ohľadom drene v mozgu a bol menovaný na neurológa. Freudov priateľ Josef Breuer (psychológ a psychiater) mal na neho veľký vplyv. Breuer sa Freudovi zmienil o svojom pokuse s hypnózou. Zhypnotizoval pacientku, ktorá trpela hystériou a dokázala počas hypnózy hovoriť o veciach, na ktoré by si počas vedomia nemohla pamätať. Po tomto zážitku sa vrátil naspäť do rodného mesta, kde začal študovať nervovú sústavu a poruchy mozgu. Zistil, že hypnóza nefunguje tak účinne ako si pôvodne myslel, a tak vymyslel novú metódu. Usadil pacientov na gauč, aby sa cítili komfortne a potom im povedal, nech hovoria o veciach, ktoré ich v tom momente napadnú. Freud si všetky myšlienkové pochody pacienta zapisoval a analyzoval, čo hovoria. 

Objavil aj tri topika – id, ego a superego.

Id je primitívny inštinkt (niečo ako sex a agresia).

Ego (alebo ja) sa riadi princípom reality, v ktorej jedinec žije.

Superego (alebo nadja) sa riadi princípom dokonalosti.

V roku 1905 vydal Freud jednu z najkontroverznejších teórií o sexualite. Tiež vynašiel teóriu zvanú „Oedipus complex“, ktorá hovorí, že chlapci majú sexuálnu náklonnosť k matkám, ktorá môže spôsobiť žiarlivosť k otcovi. V neskoršom veku sa tatiež dotkol sexuality. Jedna z jeho teórií s názvom „penis envy“ hovorí o tom, že dievčatá sú už v mladom veku veľmi závislé na penisoch, a to vďaka svojmu otcovi. Najznámejšia Freudova teória je pudová teória, ktorá hovorí o vedomí, podvedomí a nevedomí. No aj napriek svojím kontroverzným výrokom sa Freud považuje za jedného z najuznávanejších filozofov minulého storočia.

V tejto súvislosti odporúčame tiež film Nebezpečná metóda.


____________

Autorka: Didin

Zdroj: livescience.com/54723-sigmund-freud-biography.html

Obrázky

czechtourism.com/getmedia/23ff3b72-25fa-4906-a5c2-092d655eb03d/Freud.jpg.aspx/

figures.boundless-cdn.com/29792/full/496px-Structural-Iceberg.svg.png

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.