Simon Sebag Montefiore: Romanovovci (1613 – 1918)

Impozantné veľdielo Romanovci (Vydavateľstvo Tatran, 2017) skvelo a pútavo píšuceho britského historika.

Kniha sa viac než podrobne zaoberá vládou a životom dvadsiatich cárov ruského impéria, ktoré pretrvalo 300 rokov, a to aj kvôli nezdolnosti a rôznorodosti svojich vládcov. Každý príbeh ponúka kvantum alkoholu, sexu, morálnych prešľapov, výstredností, intríg, klamstiev a mučenia. Ako sa týmto morálkou sa veľmi nezaoberajúcim jedincom podarilo zo zdevastovaného a bezvýznamného kniežactva vybudovať ríšu, ktorá zaberá šestinu územia sveta?

Ako niečo také dosiahne muž, ktorý nechal na smrť umučiť vlastného syna? Ako k rastu impéria napomôže žena, ktorá z trónu zosadila vlastného manžela a zároveň ho podvádzala s polovicou svojich mladých poddaných? A čím môže prispieť syn, ktorý napomáhal a podporoval zaškrtenie vlastného otca?

Občas sa síce trocha stratíte v preklade, ktorý, povedzme si na rovinu, je troška kostrbatý a neuhladený. Vykompenzuje sa to však kvantom všeobecne známych informácií i rôznych „štipľavých“ pikošiek, s ktorými sa sám autor oboznámil pri podrobnom štúdiu dobových archívnych prameňov. Táto objemná kniha môže tvoriť dobrý zdroj pri písaní akýchkoľvek prác s podobnou témou z obdobia od nástupu Ivana Hrozného až po pád Rasputina, pretože sama ponúka kvantum zdrojov a poznámok k textu.

V knižnici sa skvelo vyníma, no nie je vhodná pre nenáročného čitateľa. Ak vás ale zaujme už popis na jej prebale, zamilujete sa do nej.  

„Príbeh Romanovovcov bol zobrazený v mnohých publikáciách, no nikdy nie v takej pôsobivej kombinácii literárneho nadania, rozprávačského umenia, dôkladného výskumu a psychologického pohľadu…“

_____________

Knihu hodnotí: Zuzana Zreláková

Obrázok: slovtatran.sk/assets/images/thumb/fe_cat_main/romanovovcititulkanahlad.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.