Skalné umenie objavené v izraelskej hrobke z „doby temna“

Obdĺžniková komora v strede hrobky bola hlavnou pohrebnou komorou.

Určite nebolo ľahké rozmiestniť približne 400 ton balvanov tak, aby vznikla 20 metrov široká hrobka. Aj preto boli izraelskí archeológovia takí ohromení, keď našli starovekú pohrebnú komoru danej veľkosti, pochádzajúcu až z „doby temna“ spred viac ako 4000 rokov.

Hrobka však nie je unikátna len svojou veľkosťou, ukrýva totiž aj ďalší vzácny poklad, ktorým je príklad skalného umenia vytesaný do jej stropu.

Rozsah a starostlivá konštrukcia megalitickej hrobky vypovedá o tom, že ľudia tejto éry nežili až v takom temne, ako naznačuje názov tohto obdobia. Výskumníci argumentujú, že práve tento hrob, známy ako dolmen, môže tvoriť nepriamy dôkaz o existencii nejakého druhu organizovanej spoločnosti.

Vedúci štúdie Gonen Sharon, archeológ na izraelskej Tel-Hai College, vo svojom vyhlásení uvádza, že gigantický dolmen v Kibbutz Shamir bezpochyby dokazuje prítomnosť verejnej výstavby, ktorá vyžadovala značné množstvo pracovnej sily po značne dlhú dobu.

Tisíce podobných pohrebných megalitických stavieb boli nájdené po celom Levante v Sýrii, Jordánsku a Izraeli. Archeológovia nedávno uskutočnili prieskum stoviek dolmenov v okolí izraelského kibucu Shamir, ktorý sa nachádza na nižších západných svahoch Golanských výšin.

Jeden konkrétny dolmen však vytŕčal z radu ostatných. Mal totiž až 20 metrov v priemere a bol vyrobený z hromady balvanov s celkovou hmotnosťou asi 400 ton. Najväčší balvan mal 50 ton a tvoril vrchol centrálnej obdĺžnikovej komory hrobky. V hline pod ním našli archeológovia kosti dospelého muža, dospelej ženy a malého dieťaťa. Vo vonkajších rohoch mohyly bolo postavených niekoľko ďalších sekundárnych komôr.  

Keď archeológovia vošli do centrálnej miestnosti a pozreli sa na spodnú stranu kamenného masívu, objavili abstraktné rezbárske práce.

Uri Berger, archeológ Izraelského pamiatkového úradu vo svojom vyhlásení píše, že ide o prvé umenie, ktoré kedy bolo zdokumentované v dolmenoch na Strednom východe.

Hoci väčšina z obrazov je viditeľná voľným okom, vedci použili 3D skener, aby získali ešte lepší pohľad na toto skalné umenie. Dokopy napočítali 14 vyrytých obrazcov, z ktorých každý sa skladá z priamky pripojenej k centrálnemu oblúku. Tvary sa takmer podobajú kotvám alebo šípkam. Význam tohto umeleckého diela ostáva však naďalej neznámy.

Vedci boli až doteraz presvedčení, že po staršej dobe bronzovej mestá skolabovali, a ľudia v južnom Levante zostúpili do svojho temného veku. Archeológovia nenašli žiadne monumentálne stavby alebo osady z tejto éry, nazývanej aj prechodná doba bronzová, takže predpokladali, že väčšina ľudí sa vrátila k polonomádskemu pastierskemu životnému  štýlu.

Sharon a jeho kolegovia si myslia, že dolmen v blízkosti Shamiru spochybňuje tento názor. Podľa nich naznačuje existenciu zložitejšieho socioekonomickému systému, ktorý tu v danom období fungoval.  

Na vybudovanie takejto monumentálnej štruktúry bol potrebný zložitý vládny systém na prijímanie robotníkov a zásobovanie ich potrieb v priebehu operácie. Taktiež by to nebolo možné bez určitých architektonických vedomostí a zručností z komplexného kamenárstva.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/58166-rock-art-discovered-in-israel-dark-ages-tomb.html

Obrázok: jpost.com/HttpHandlers/ShowImage.ashx?id=372206&w=898&h=628

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.