Škandinávska sieň z nórskeho obdobia v Škótsku

Tím vedcov z Archaeology Institute at the University of the Highlands and Islands  objavil zvyšky veľkej severskej budovy na mieste farmárskeho hospodárstva Skaill vo Westness, Rousay, čo je malý ostrov asi 2 km severne od pevniny a najväčšieho ostrova Škótskych ostrovov Orkney.

Usadlosť na farme Skaill s výhľadom na kostol sv. Márie a Midhowe Broch.

„Nórska sieň“ pochádza z 10. až 12. storočia a bola objavená pod nedávnejšou osadou.

Zdá sa, že budova je dlhšia ako 13 metrov a je orientovaná dolu svahom smerom k moru.

Základné kamenné múry sú široké 1 m a rozostupené do vzdialenosti 5,5 m. 

Archeológovia tiež našli hrčiarske náčinie, steatit (tvrdšia celistvá odroda mastenca), kostnatú vretenicu a zlomok nórskeho kostného hrebeňa.

„Získali sme tisícročia staré predmety, čo nám dáva jedinečnú príležitosť prezrieť si meniace sa stravovacie zvyklosti, poľnohospodárske a rybárske praktiky od obdobia severských krajín až po 19. storočie,“ povedal Dr. Ingrid Mainland, pomocný riaditeľ vykopávok.

Dnešná farma v Skaill sa datuje od 18. do 19. storočia a bola súčasťou rousajských fariem v polovici 19. storočia.

Názov Skaill však naznačuje, že miesto mohlo byť úložiskom pitnej vody alebo iným miestom, ktoré sa tešilo vysokej dôležitosti.

Westness v Rousay spomína vo svojej Orkneyingovej ságe na domov Sigurda, mocného náčelníka, takže bolo vždy pravdepodobné, že sa nórska osada nachádzala niekde v Skaill.

„Aj keď je v tomto štádiu odhalená len čiastočne, sieň Skaill má paralely s ďalšími nórskymi sálami vykopanými v Orkneji, ako je Snusgar, no tiež inde v Škótsku,“ uviedli vedci.

„Zistenia poskytujú presvedčivé dôkazy o najskorších fázach bývania na tejto farme a o sídlisku, ktoré mohli byť obývané už viac ako 1 000 rokov.“

„Objav tejto a ďalších zložitých budov v Skaill, spolu s bohatými artefaktmi zo stredoveku a z obdobia po ňom, nám poskytujú vzrušujúcu príležitosť porozumieť životu vo Westness za posledných niekoľko sto rokov,“ povedal Dr. Dan Lee, vedúci vykopávok.

3D rekonštrukciu „Nórksej siene“ nájdete TU

___________

Zdroj: sci-news.com/archaeology/norse-period-hall-skaill-07479.html

Obrázok: thenational.scot/resources/images/10239657/

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.