Skaza Pompejí – najznámejšia katastrofa staroveku

Zničenie mesta Pompeje po výbuchu sopky Vezuv v roku 79 nášho letopočtu patrí k najznámejším katastrofám staroveku. Ale zároveň ide o katastrofu archeologicky veľmi cennú. Vďaka vrstve popolu zo sopky sa nám totiž až do dnešných dní zachoval zakonzervovaný jedinečný pohľad na život v antickom meste 1. storočia po Kristovi.

O Pompejach a ich skaze bolo od ich objavenia v polovici osemnásteho storočia napísané a natočené viac ako dosť. Máloktorá archeologická lokalita, možno s výnimkou egyptských pyramíd či peruánskeho Machu Picchu, sa dočkala takému počtu populárno-náučných aj popkultúrnych spracovaní.

K tým najkvalitnejším patrí až nedávno natočený cyklus dokumentov, ktoré v sebe kombinujú hrané scény s výpoveďami archeológov. Závery z týchto dokumentov sú v tomto prípade presnejšie než kedykoľvek predtým a to vďaka novým prieskumným misiám na území mesta, ktoré sa začali v roku 2018. Vďaka najnovším technológiám v priamom prenose, odhalíme mnohé prekvapivé skutočnosti.  

Zatiaľ čo niektoré dokumenty novej série mali už možnosť si diváci pozrieť skôr, ďalšie dva diely budú mať premiéru a to aj na slovenských obrazovkách. V tomto prípade ide o cyklus dokumentov s názvom Vzostup Pompejí a Pompeje po výbuchu sopky.

Príbeh života v Pompejach je, na rozdiel od osudov mnohých iných miest Rímskej ríše, fascinujúci v tom, že bol prerušený náhle a neočakávane, práve na civilizačnom vrchole mesta. Čo sa o iných lokalitách v tomto zmysle povedať nedá. A to znamená, že v Pompejach sú archeológovia do značnej miery ovplyvnení najnovšími objavmi, ktoré však pochádzajú až z doby postupného úpadku. Práve Pompeje nám však ponúkajú jedinečný pohľad na bežný život v období antiky, ktorý mapuje práve dokument Vzostup Pompejí.

Naopak dokument Pompeje po výbuchu sopky nám ukazuje, čo sa stalo potom. Teda 24. augusta 79 po Kr., ktorý navždy pochoval obyvateľov mesta a ich nádeje. Archeológ Raksha Dave, známy z predchádzajúcich dielov cyklu, sa tu vracia na miesto činu, tentokrát s historikom Danem Snowem, aby sa spoločne pozreli na to, čo nasledovalo po katastrofickom sopečnom výbuchu.

Kde teda tento výbuch končí, tím archeológov a ďalších vedcov začína. Snažia sa pritom rekonštruovať okamžitú reakciu Rímskej ríše na erupciu, ako aj napríklad návrat preživších na miesto činu pre osobné veci.

Pozrite sa spoločne s nami na miesto, ktoré akoby zamrzlo v čase. Cyklus dokumentov o skaze Pompejí si môžete pustiť v pondelok od 11. mája o 22:10 na televíznej stanici Viasat History.

________________

Text a obrázok:

Jana Zelnikova​
Marketing Co‑ordinator
Viasat World

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.