Škótsky bojovník z 15. storočia, ktorý zomrel pri bitke klanov, bol pochovaný s 5 hlavami navyše

Po brutálnom strete medzi dvoma klanmi v Škótsku bolo spolu v jednom hrobe pochovaných až šesť lebiek.

Niektorí hovoria, že dve hlavy sú lepšie ako jedna, ale hrob na Škótskej vysočine z 15. storočia skrýval až príliš veľa hláv. Archeológovia v ňom v roku 1997 v kostole sv. Colmana v rybárskej dedine Portmahomack narátali dovedna šesť lebiek. V hrobe boli pochované dve úplné mužské kostry a štyri ďalšie lebky. Predpokladá sa, že toto veľmi nezvyčajné „šesťhlavé“ pohrebisko poskytovalo odpočinok mocným členom miestneho klanu.
Vedci ponúkajú pohľad na tvár jedného z nich. Forenzní experti nedávno detailne zrekonštruovali drsnú, pehavú tvár „majiteľa“ tohto preplneného hrobu a obdarili ho žiarivým výzorom s veľkorysou ryšavou bradou.

Archeologička Cecily Spall predpokladá, že dve úplné kostry v hrobe patrili dvom po sebe nasledujúcim náčelníkom klanu, ktorí boli pravdepodobne zabití pri zrážkach so susedným klanom. Spall je vedkyňou vo Field Archeology Specialists (FAS) Heritage, súkromnej spoločnosti, ktorá skúma historicky významné miesta. FAS a Bradfordská univerzita v Anglicku venovali niekoľko rokov vykopávkam kostola sv. Colmana a jeho okolia v rámci Tarbat Discovery Program.
Hrob sa nachádzal pri vchode v strede zrúcaniny kostola. Táto pozícia naznačovala dôležitosť ľudí, ktorí v ňom spočívali. Kostol sv. Colmana niekedy koncom 14. storočia vyhorel približne v rovnakom čase, ako sa odohrala bitka medzi klanom Ross a MacKay. Muži v hrobe pravdepodobne prišli o život (a v niektorých prípadoch aj o hlavu) práve počas konfliktu medzi týmito dvoma klanmi.

Hrozné rany

V rokoch 1994 až 2007 tu archeológovia vykopali 88 kostier patriacich mužom, ženám a deťom. Podľa archeologickej správy z roku 2016 bola jedna skupina orgánov datovaná od 13. do 14. storočia a druhá skupina bola uložená na odpočinok počas 15. a 16. storočia.
Hrob spočiatku ukrýval iba jednu kompletnú kostru, ktorá ležala na chrbte. Išlo o človeka, ktorý na tvári utrpel hrozné rany, spôsobené mečom. Jedno z jeho zranení bolo také hlboké, že mu takmer oddelilo čeľusť od hlavy. V hrobe boli okolo mužovej hlavy uložené aj štyri lebky bez spodných čeľustí, vedci však nevedia, či patrili k rodine, priateľom alebo nepriateľom tohto človeka. Potom, „pravdepodobne o generáciu neskôr“, bola rakva otvorená a bolo do nej pridané ešte telo iného človeka.

Vedci tvrdia, že obaja muži v hrobe mali niečo medzi 46 až 59 rokov, keď zomreli. Pohrebné rituály a uloženie ich tiel spolu s ďalšími telami v okolí naznačujú, že hrob patril nejakej „prominentnej rodine“.
Ching Yiu Jessica Liu, projektová manažérka Face Lab informovala, že vedci z Face Lab na Liverpoolskej škole umenia a dizajnu digitálne modelovali tvár druhého vodcu klanu. Jeho rysy vytvárali tak, že spočítali priemernú hĺbku mäkkého tkaniva tváre podľa údajov moderných európskych tvárí. Následne vedci použili textúry tváre s vysokým rozlíšením na vytvorenie jednotlivých prvkov tváre.

Ďalšie skúmanie pohrebiska so šiestimi lebkami bude využívať techniky, ako sú rádioaktívne datovanie, analýza DNA a analýza stabilných izotopov, aby tak odhalili ďalšie informácie o tomto jedinečnom a zaujímavom hrobe, vrátane dátumu oboch pohrebov, veku ďalších lebiek, možných rodinných prepojení alebo spoločného pôvodu a fyzického vzhľadu.

___________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/six-skulls-scotland-clan-war.html

Obrázok: ross-shirejournal.co.uk/_media/img/FO60CJOUCCRNEWPHOTNC.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.