Skulptúry drakov Xanadu objavené v legendárnom meste

Pozostatky troch farebných dračích hláv z hliny boli objavené v obrovskom paláci v Xanadu, meste postavenom vnukmi Džingischána. Palác má rozlohu cez 9000 m2, čo je približne dvojnásobok podlahovej plochy súčasného Bieleho domu. Archeológovia vykopávajú pozostatky paláca po častiach, pričom sa snažia odhaliť, ako bol navrhnutý a zdobený. Magazín Magistra História prináša svojim čitateľom o tomto unikátnom náleze viac informácií.xanadu

Dračie hlavy (vyrobené z jemnej ​​červenej pálenej hliny) boli pripojené ku koncom nosníkov a použité ako dekorácia. Pôsobia živým a dynamickým dojmom, majú žlté, modré, biele a čierne sfarbenie, pričom niektoré časti sú presklené. Výstavba Xanadu, v Číne známeho ako Shangdi, začala v roku 1256, a teda v čase, keď Mongolskú ríšu viedol Möngke (vnuk Džingischána), ktorý sa snažil prevziať Čínu. Po Möngkeho smrti (rok 1259) jeho nástupca Kublajchánom (a tiež vnuk Genghis) dokončil dobytie Číny. Kublajchán pokračoval vo výstavbe Xanadu, ktoré počas letných mesiacov využíval ako hlavné mesto Číny.

Mesto sa skladalo z palácovej štvrti, cisárskeho mesta a vonkajšieho mesta, pričom sa objavili pozostatky až troch vrstiev mestských hradieb, ktoré zaberali rozlohu približne 484000 m2. Xanadu bolo obývané naozaj len krátko, zničené bolo už v roku 1368 a následne sa stalo legendárnym miestom. Objavenie dračích hláv a ďalších pozostatkov mesta nám pomáha dotvoriť si obraz o tom, ako Xanadu vyzeralo.  

Aj keď dračie hlavy patria medzi najzaujímavejšie objavy z tejto oblasti, našli sa napríklad aj rampy s názvom „Mandao“, čo znamená „cesta pre kone“, ktoré sa používali na prechod povolených koní a vozidiel mestom a palácom. Tieto rampy sú silne prepojené s kočovným spôsobom života Mongolov. Boli dôležité, pretože kone a kočovné zvieratá sú nevyhnutnou súčasťou mongolského života. Nedávny výskum odhalil, že nezvyčajné vlhké podnebie v Mongolsku je naozaj vhodné pre tieto zvieratá, ktoré dopomohli Džingischánovi a jeho nasledovníkom dobyť obrovské územia.

nalezisko drakov

Archeológovia tiež našli artefakty, ktoré prekvitajú výraznými a sýtymi farbami, pričom dokresľujú obraz mesta Xanadu, a to ako naozaj živé a pestré miesto. Tieto artefakty zahŕňajú pozostatky hlinených rybích hláv, ktoré sú presklené v žltom a zelenom odtieni, pričom pôsobili naozaj jasným a realistickým dojmom.

Previsy, dlaždice a kvaple boli zdobené modro-žltými vzormi v podobe drakov alebo vtákov, a väčšinou tvorili časti striech. Okrem toho, dekoratívnymi kvapľami boli zdobené aj rúry na odtok dažďovej vody.

Vykopávky v Xanadu začal už v roku 2009 tím pozostávajúci z členov mongolskej univerzity, Vnútorného mongolského inštitútu kultúrnych pamiatok a archeológie a Vnútorného mongolského inštitútu pre ochranu kultúrnych pamiatok. Správa tímu bola pôvodne uverejnená v čínštine v časopise Wenwu. Následne bola preložená do angličtiny a zverejnená v poslednom vydaní Čínskych kultúrnych pamiatok.

___________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/51012-xanadu-dragon-heads-discovered.html

Obrázky

l3.yimg.com/bt/api/res/1.2/HZ3ZT3OHylgltmlFX7p_Nw–/YXBwaWQ9eW5ld3NfbGVnbztxPTc1O3c9NjAw/

http://media.zenfs.com/en_US/News/LiveScience.com/xanadu-dragon-head-1.jpg1432901780.cf.png

3.bp.blogspot.com/-Zz6HM_r5TkA/VW2HahxYpSI/AAAAAAABVH8/Z9uiGAsdGGo/s400/xanadu-02.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.