Skutočná pravda o upíroch

upirAko by ste charakterizovali upíra? Legendy hovoria, že sú to bledí a po nociach chodiaci démoni s veľkými zubami, ktorými ľuďom vyciciavajú krv. Bez nej by umreli v strašnej agónii. Čo myslíte, odkiaľ by tieto príbehy mohli pochádzať? Podľa biochemika Davida Dolphina sa tieto legendy môžu zakladať na skutočnosti. Predlohou pre príbehy o upíroch boli ľudia trpiaci zriedkavým ochorením krvi – porfýriou.

Podobne ako upíri, aj ľudia trpiaci porfýriou sú obzvlášť citliví na slnečné žiarenie. Dokonca aj krátkodobé vystaveniu slnečným lúčom môže spôsobiť poškodenie ich kože, v najťažších prípadoch dokonca znetvorenie alebo smrť. Toto je dôvod, prečo sú títo ľudia bledí a von vychádzajú zväčša až po západe slnka.

Veľké zuby

Jednou z najcharakteristickejších čŕt upírov sú veľké zuby, ktoré im prepožičiavajú strašidelný výzor. Zdanlivo veľké zuby však môžu mať aj pacienti s porfýriou, keďže im kvôli chorobe postupne ustupujú ďasná.

Pitie krvi

V dnešnej dobe sa porfýria lieči podávaním látok, ktoré chorému chýbajú, no v minulosti takéto možnosti neboli. A viete ako to je… chorý sa aj slamky chytá, a tak je možné, že záchranu hľadali práve v pití životodarnej tekutiny, krvi. Tu však treba zdôrazniť, že porfyrici po krvi netúžia, takže je dosť možné, že išlo iba o výmysel.

Obeť upíra sa stala upírom

A ako vysvetliť to, že obete upíra sa okamžite premieňali na upírov? Možným, aj keď skôr nepravdepodobným vysvetlením je to, že ide o dedičné ochorenie, ktorého symptómy sa nemusia u každého jedinca prejaviť okamžite. Tak sa mohlo stať, že jeden zo súrodencov porfýriou trpel a druhý nie, až pokým nezažil stresovú situáciu, ktorá ochorenie naštartovala. A tu ľudská fantázia opäť zapracovala a aj toto pripísala už aj tak životom skúšanému porfyrikovi.

Bez duše

Tiež sa hovorí, že upíry nevidia svoj odraz v zrkadle. Chorí na porfýriu svoj odraz v zrkadle jednoznačne vidia, ale je veľmi otázne, či aj chcú v neskorších štádiách ochorenia, a tak sa zrkadlám vyhýbajú.

V minulosti bolo nebezpečné vytŕčať z davu, a tak niekedy v 15. až 17. storočí mohli príznaky porfýrie viesť k mylnej predstave o pacientoch. Okrem toho, príbehy treba písať pútavo, aby sa na ne nezabúdalo, a tak akoby títo ľudia nemali trápenia dosť, ešte z nich spravili démonov bažiacich po ľudskej krvi.

______________

Autorka: Lenka Levarská

Zdroje:

medchrome.com/supernatural/porphyria-a-true-story-of-vampire/

rare-diseases-conditions.knoji.com/porphyria-the-vampire-disease-that-started-the-legend/

Obrázok: medchrome.com/wp-content/uploads/2010/05/2-205×300.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.