Skutočne vynikajúci román V pavilóne šeliem

Americký spisovateľ Erik Larson sa rozhodol na obdobie tesne pred druhou svetovou vojnou pozrieť zo zaujímavého uhla pohľadu. Do rúk sa mu dostal denník Williama Dodda, amerického veľvyslanca v Nemecku počas rokov 1933-1937. Po získaní ďalších informácií jeho osud spracoval formou príbehu. Kniha dostala titul In the Garden of Beasts a vyšla v roku 2011. Slovenské vydavateľstvo Tatran ju vydalo v roku 2013 pod názvom V pavilóne šeliem.

Obal zachytáva panorámu Berlína na čiernom pozadí.  Dej sa začína postupne. William Dodd je menovaný za veľvyslanca v Berlíne. Tu ponuku dostane aj preto, lebo v mladosti študoval v Nemecku. Hneď v začiatkoch je tu zachytený aj zarážajúci postoj USA k celkovému dianiu. Napriek prenasledovaniu Židov a útokom oddielov SA na amerických občanov v Nemecku postupuje Dodd a vedenie krajiny veľmi zdržanlivo. Veria oficiálnym sľubom nemeckých predstaviteľov, že to sú len ojedinelé incidenty. F. D. Roosevelt by síce aj rád pomohol Židom, podlieha však tlakom domácich kruhov a Nemci židovskej národnosti migrujú do USA len minimálne. Navyše, vydané vstupné víza ani zďaleka nenapĺňajú stanovené kvóty. Jeho dcéra Martha si pobyt v Nemecku užíva, nadviaže vzťahy s viacerými ,,mocnými mužmi“. A to nielen s Nemcami, ale aj s Borisom Vinogradovom, sovietskym veľvyslancom a agentom NKVD. Voči Nemecku pociťuje sympatie, tie sa ku koncu menia na odpor.

Pravú podstatu tamojšieho režimu pochopí aj W. Dodd a začína byť voči Hitlerovi čoraz kritickejší. Rozhodne sa rezignovať, no jeho nepriatelia sa postarajú o jeho skorý odchod z Nemecka. Po návrate domov upozorňuje na nebezpečenstvo nacistov. USA však ďalej zastávajú svoj zdržanlivý postoj a Doddov nástupca Hugh R. Wilson sľúbil Ribbentropovi, novému ministrovi zahraničných veci v Nemecku, pokračovanie v politike nezasahovania.

Na začiatku som sa tohto románu dosť obával, ale pochvalné citáty na obale rozhodne neklamali. Autorovi sa podarilo dať dokopy úžasný príbeh, ktorý sa veľmi dobre číta. Pekne zobrazuje atmosféru daného obdobia. Navyše, ako som uviedol, je to tak trochu aj obžaloba vlastnej krajiny. Niektorí ľudia mali výhrady k tomu, že okrem W. Dodda tam majú veľký priestor aj ,,aktivity“ jeho dcéry. Podľa mňa to však nie je na škodu. Dotvára to celkový dej a ako je uvedené na záver „aj Martha Doddova bola zaujímavou postavou“.

Pokiaľ ešte tento titul nezdobí vašu knižnicu, urýchlene to napravte!

___________

Knihu hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: slovtatran.sk/assets/images/thumb/fe_cat_main/pavilonseliem.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.