Skutočný a mrazivý príbeh čarodejníc zo Salemu má nové spracovanie

Príbeh čarodejníckych procesov z massachusettského Salemu sa od svojho románového spracovania Arthurom Millerom z 50. rokov 20. storočia dočkalo viacerých adaptácií či už divadelných alebo filmových. Asi najznámejšia filmová verzia, dvakrát nominovaná na Oscara, pochádza z roku 1996. Teraz však máme možnosť vidieť tento horor s reálnymi základmi v  dokumentárnejšej a zároveň surovejšej verzii.

Najnovší dokumentárny dramatický seriál Čarodejnice zo Salemu (The Witches of Salem) sa chystá aj na naše obrazovky. Prerozpráva príbeh puritánskej komunity európskych prisťahovalcov v USA z konca 17. storočia, kde niekoľko dievok vykazuje zvláštne znaky chovania, identifikované neskôr „odborníkmi“ ako posadnutosť démonmi. Pod tlakom dospelých potom tieto dievčatá identifikujú zdroje svojho urieknutia, na základe ktorých sa začína skutočný hon na čarodejnice.

Ten si v salemskej komunite nakoniec vyžiadal 19 obetí, z ktorých väčšina bola obesená. Prakticky bez súdu a bez možnosti akejkoľvek obhajoby. Celkovo bolo bez dôkazov uväznených okolo 200 miestnych obyvateľov a atmosféra strachu spôsobila, že sa o život musel báť každý. V Amerike pritom išlo (na rozdeľ od vtedajšieho územia Európy vrátane slovenského územia) o ojedinelý prípad, ktorému musel dať koniec až zásah z vonku.

Za uväznené sa postavil guvernér štátu Massachusetts William Phipps aj Najvyšší súd, ktorý zmätočné a jednostranné rozsudky salemského súdu zrušil.

Séria Witches of Salem stavia svoj príbeh aj jednotlivé dialógy na dobre zdokumentovaných súdnych procesoch, z ktorých len málokto vyšiel živý. Svojrázny výklad práva totiž umožňoval použitie rozumu a rozsudky boli založené skôr na emóciách a tlaku vystrašených členov komunity a fanatických prenasledovateľov čarodejníc.

Veľkou mierou sa na tom podieľal tzv.  Výbor pre neamerickú činnosť senátora Josepha McCarthyho, ktorý fungoval v Spojených štátoch v 50. rokoch, a ktorý v každom, kto sa názorovo odlišoval, videl komunistu a nepriateľa štátu. Jedným z cieľov Výboru bol práve samotný Arthur Miller, ktorého pôvodné dielo bolo kritikou vtedajšej situácie. Dielo je úžasným dokumentom v tom zmysle, že varuje pred rýchlymi a emotívne zafarbenými úsudkami a hodí sa tak aj na dnešnú dobu. Práve zdôrazňovanie historických skúseností by nás ako spoločnosť malo varovať pred opakovaním chýb z minulosti.

Na dokumentárny seriál Čarodejnice zo Salemu, natočený americkým režisérom Stephenom Kempom, sa môžete pozrieť na televíznej stanici Viasat History každý večer od 25.5. o 22:00.

_______________

Text a obrázok:

Jana Zelnikova​
Marketing Co‑ordinator
Viasat World

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.