Skvelá kniha o pozadí jednej exilovej vlády

Edvard Beneš bol jeden z najvýznamnejších, no zároveň najkontroverznejších politikov českej a slovenskej histórie. Často bol stavaný do veľmi ťažkých situácií, kedy si musel vyberať medzi dvoma možnosťami – zlou a ešte horšou. Autorka Radka Kubelková sa vo svojej knihe Edvard Beneš mezi Londýnem a Moskou pozrela na obdobie, keď sa vytvárala tvár povojnového Československa.

Konkrétne ide o dobu medzi rokmi 1941–1945, keď sa E. Beneš snažil vybaviť obnovenie Československa v predmníchovských hraniciach a lepšie poistiť jeho bezpečnosť, ako tomu bolo v predvojnovej dobe. Zachytené sú tu hlavne jednania v Moskve (1943 – Zmluva medzi Československom a ZSSR, 1945 – povojnové jednania medzi Londýnskym a komunistickým exilom) a vstup vlády Národného Frontu na oslobodené územie. Taktiež tu pekne vidieť zložitú osobnosť Beneša – je pomerne ústretový k ZSSR, neskôr však ma obavy a je rád, keď počuje o vstupe angloamerických armád na územie republiky. Stalin mu cynicky sľubuje, že bude rešpektovať nezávislosť ČSR. Praktické kroky však svedčia o niečom inom. Všetky info sú spracované prehľadne, čitateľ sa v nich nebude strácať.

Obe zmluvy (1935,1943) so Sovietskym zväzom sú uvedené na záver v prílohách.

Vzhľadom na celkové spracovanie a informačnú bohatosť musím pripomenúť, že táto publikácia je priam povinnosťou každého milovníka novodobých československých dejín.

P.S.: Ako všetci vieme, Edvard Beneš naplno pochopil pravú Stalinovu tvár až tesne pred smrťou. Známy je jeho výrok z roku 1948:

,,Dlouho jsem věřil, že alespoň Gottwald mi nelže, ale nyní vidím, že lžou všichni bez výjimky, kdo je komunista, je lhář – je to společný rys všech komunistů, a zejména ruských. Mou největší chybou bylo, že jsem doposledka odmítal věřit, že mne i Stalin chladnokrevně a cynicky obelhával, jak v r. 1935, tak i později, a že jeho ujišťování mně i Masaryka bylo úmyslným a cílevědomým podvodem.“

____________

Knihu hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázky: mrtns.eu/tovar/_l/303/l303179.jpg?v=1519076883

tadesco.cz/wp-content/uploads/2018/10/edvard-benes%CC%8C.png

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.