Skvelý knižný tip: Republika Československá 1918-1939

Na začiatku 20. storočia bol pre Čechov aj  Slovákov najdôležitejším dejinným okamihom vznik tzv. prvej Československej republiky. Aj keď trvala len približne 20 rokov, oba národy počas doby jej existencie zaznamenali nebývalý rozvoj.

Minulý rok vyšla pod českým vydavateľstvom veľká encyklopédia Republika Československá 1918-1939, ktorá mala za cieľ predstaviť daný štát v celej jeho komplexnosti. Zostavili ju Dagmar Hájková  a Pavel Horák, no dokopy na nej spolupracovalo viac než 60 českých a zahraničných autorov. Odbornými garantmi boli Masarykov ústav a Česká Akadémia vied.

Obsahuje 12 veľkých kapitol, ktoré sa venujú rôznym problematikám. Na úvod je to vznik ČSR, neskôr hospodárstvo, školstvo, kultúra, bývanie a podobne. Pri čítaní budete možno prekvapení z toho, ako bola prvá republika podobná našej dobe – napríklad sa tu riešil nedostatok bytov, reforma školstva a iné. Nemenej zaujímavý je taktiež záver, kde sa píše o tom, ako sa predstavitelia republiky (hlavne Edvard Beneš) snažili koncom 30-tych rokov zachrániť krajinu pred nacistickým Nemeckom. Všetko je písané zrozumiteľným štýlom – čitateľ sa nebude strácať v záplave faktov. Navyše, autori sa neboja byť kritickí voči vtedajšej politickej reprezentácii a aj na Rakúsko-Uhorsko majú moderný pohľad. Samozrejmosťou je množstvo obrazového materiálu.

Ak ste skutočnými milovníkmi histórie, táto kniha sa pre vás stáva povinnou literatúrou. 

______________

Knihu hodnotí: Tomáš Karľa

Obrázok: mrtns.eu/tovar/_l/439/l439357.jpg?v=1541614242

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.