Slováci v Srbsku

Napriek tomu, že v Srbsku (v oblasti Vojvodiny) existuje najpočetnejšia slovenská národnostná menšina, ktorá si aj napriek veľkej vzdialenosti a dlhému obdobiu odlúčenia zachovala kultúru, rodinné a cirkevné tradície či materinský jazyk, ktoré si so sebou pred vyše 260 rokmi priniesla, nie pre všetkých je to známy fakt. 

vojvodinaSlováci (ale aj iné národnosti) sa na Dolnú zem sťahovali v priebehu takmer dvoch storočí a postupne osídľovali územia spustošené Turkami. Sťahovanie sa začalo koncom 17. storočia a prebiehalo v troch veľkých vlnách, v rokoch 1690-1710 (osídľovanie Novohradskej stolice), 1711-1740 (osídľovanie Peštianskej stolice), 1740-1790 (Vojvodina). V menšom pretrvávalo až do polovice 19. storočia. Až v tretej vlne sťahovania sa Slováci dostali do najjužnejších oblastí Uhorska, a to do Báčky, BanátuSriemu, kde osídľovali oblasti tzv. Vojenskej hranice (strážené pohraničné územia).

Prvý doklad pochádza z roku 1745 a popisuje príchod 128 slovenských rodín do Petrovca. Do ďalších osád sa ľudia sťahovali buď priamo zo Slovenska, alebo sekundárne z uhorských a z novozaložených dolnozemských osád. Dôvodov na opustenie domoviny bolo niekoľko, medzi hlavné patrilo obmedzovanie náboženskej slobody, kedy boli protestanti prenasledovaní a dokonca trestaní, ak sa odmietli vzdať svojej viery. Nemenej dôležitým faktorom boli neúrodné pôdy severného Slovenska a vznik feudálnych veľkostatkov, ktoré znamenali obrovskú ťarchu pre obyvateľov.

V novej domovine to Slováci nemali ľahké, územie po Turkoch bolo potrebné kultivovať. Inteligencia tu položila základy náboženského aj kultúrneho života, v osadách sa stavali kostoly, školy, ale aj gymnáziá. V polovici 19. storočia už Slováci pôsobili v kultúre organizovane.

Až do dnešných dní prejavujú vojvodinskí Slováci záujem o svoju minulosť, sledujú udalosti na Slovensku a nezabudli na svoje korene.

___________

Autorka: Lenka Levarská

Zdroje:

theses.cz/id/p70oqx/00076920-188925814.pdf

slovackizavod.org.rs/kultura-i-sira-javnost/12947

Obrázok: uszz.sk/data/b35abf68a1d493ffa5a58a16f79aae26.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.