Snina odštartovala nový rok výstavou Historické hodiny – pôžitok z umenia

Dňa 24. januára sa v klasicistickom kaštieli v Snine uskutočnila vernisáž ďalšej z veľmi zaujímavých výstav, konkrétne In arte voluptas – Historické hodiny – pôžitok z umenia. Jej autormi sú Samuel Bruss a Jozef Kušnír z Krajského múzea v Prešove. Jednotlivé exponáty pochádzajú zo súkromných zbierok a zbierky krajského múzea.

Vernisáž zahájila Dorota Špuntová hrou na clavinove. Hneď potom nasledovalo úvodné slovo PhDr. Daniela Andraška, vedúceho MSKS, a po ňom návštevníkov oboznámila s výstavou Žofia Čopíková. Ďalej sa prítomným prihovoril Jozef Kušnír z Krajského múzea v Prešove. Ten porozprával o histórii merania času a taktiež uviedol, že v minulosti boli hodiny majstrovským dielom a nezabudol poďakovať Snine za dlhoročnú spoluprácu.

Po záverečnej hudobnej vložke sme sa mohli presvedčiť na vlastné oči, že dané hodiny umeleckými dielami skutočne sú. Vystavených je približne 30 kúskov z celej Európy, ktoré pochádzajú z obdobia od 18. storočia do prvej polovice 20. storočia. Do pozornosti by som chcel dať hlavne obrázkové hodiny s olejomaľbou a zvonkohrou z 19. storočia. Pochádzajú zo sídla šľachtického rodu Mariassy z Brzotína. Sú súčasťou zbierkového fondu Krajského múzea v Prešove.

Celá výstava potrvá do 28. februára, takže sa o jej kvalitách môžete ísť presvedčiť sami. Ste srdečne vítaní. 

_________

Autori foto: Tomáš Karľa a Jozef Novák

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.