Sofistikovaný obranný systém našli pri vykopávkach v kempe z biblickej doby

Archeológ Erez Ben-Yosef poukazuje na priekopu pri Slaves Hill (Kopec otrokov), tábore na spracovanie medi v Timna Valley, kde nedávne výkopy odhalili vstupnú bránu.

Archeológovia v Izraeli tvrdia, že objavili prvky sofistikovanej vstupnej brány v ťažobnom tábore, ktorého vek siaha až do biblických čias kráľa Dávida a Kráľa Šalamúna z 10. storočia pred naším letopočtom.

Nedávne vykopávky v tábore na ťažbu medi na Slaves Hill, známom ako Kopec otrokov v údolí Timna, odhalili opevnený strážny domček s oslími stajňami. Archeológovia na čele s Erez Ben-Yosefom z Tel Aviv University sú presvedčení, že tento objav dokazuje to, že táto osada z doby železnej mala vysoko organizovaný obranný systém a bola závislá na impozantnej sieti vybudovaného diaľkového obchodu.

Obrovské zdroje medi v južnom Levante využívali ľudia už pred stovkami rokov. Tento konkrétny tábor bol prvýkrát identifikovaný v roku 1930 slávnym americkým biblickým archeológom Nelsonom Glueckom. Nazval ho Kopec otrokov, „Slaves Hill“, a už vtedy teoretizoval, že masívne múry, ktoré tábor obklopovali po obvode, boli určené na to, aby zabránili zotročeným robotníkom uniknúť do púšte.

Predchádzajúci výskum Ben-Yosefovho tímu však zistil, že robotníci sa nestravovali ako bežní a typickí otroci, títo kovorobotníci jedli výdatné porcie mäsa, pistácie a ryby dovezené zo Stredomoria, čo naznačuje, že mali skôr vysoký status a boli kvôli svojmu remeslu spoločnosťou uznávaní.

najnovšej štúdii sa Ben-Yosef a jeho kolegovia zamerali na jediný vstup do baníckeho tábora, a to na konci strmej cesty na vrchol hory. Vykopávky v roku 2014 odhalili významnú vstupnú bránu (vrátnicu) s dvoma izbami na každej strane hlavného priechodu, ktorý viedol skrz oplotenie tábora. Vrátnica bola pravdepodobne významným medzníkom v oblasti, kde sa sústredili významné administratívne a obranné funkcie, pričom sa tu kontroloval a sledoval pohyb tovaru aj osôb, a to do i von z tábora.

Aj keď v Starom zákone neexistuje žiadny explicitný opis Šalamúnových baní, existujú zmienky o vojnových konfliktoch medzi Izraelom a Edomitmi v údolí Arava. Biblia opisuje bitku medzi Edomitmi, teda nomádskou kmeňovou konfederáciou, a armádou kráľa Dávida v rovinách (ináč hláskovaných ako údolie Arava). Historická presnosť tohto opisu je diskutabilná, ale objav prvkov sofistikovaného opevnenia na Slaves Hill naznačuje, že práve meď mohla byť zdrojom konfliktov a vojenských bojov v tomto regióne.

Meď bola vzácnym artiklom veľmi náročným na ťažbu. Vzhľadom k tomu, že meď (podobne ako ropa dnes) bola najvyhľadávanejšou komoditou, pravdepodobne stála v samom srdci vojnových konfliktov. Objav opevnenia indikuje obdobie vážnej nestability a vojenskej hrozby v tom čase v tomto regióne.

Vedci taktiež po oboch stranách „vrátnice“ objavili neporušené hromady hnoja, ktoré interpretovali ako oslie stajne. Vedci dokonca skúmali obsah hnoja, ktorý odhalil, že somáre neboli kŕmené slamou, ale senom a hroznovými výliskami (ďalej šupkami, vlákninou a stonkami hrozna), ktoré pravdepodobne pochádzali z oblasti Stredozemného mora, vzdialeného stovky kilometrov.

Takéto zloženie krmiva pre osly naznačuje osobitné zaobchádzanie a starostlivosť v súlade s kľúčovou úlohou oslov pri výrobe medi a v obchode v logisticky náročnom regióne.

Hnoj, ako sa zdalo, bol úmyselne nahromadený proti múru vrátnice, čo naznačuje, že bol schválne zhromažďovaný a následne používaný ako palivo pre medené taviace pece.

____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/57494-fortification-found-israel-mining-camp.html

Obrázok: quo.es/var/quo/storage/images/media/images/02minas/895547-1-esl-ES/02minas_foto_msn_principal_landscape.jpg

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.