Spálené zvyšky „Budhu“ objavené v čínskej dedine

Spálené ľudské pozostatky sa našli vo vnútri keramickej nádoby. Nápis nájdený v okolí hovorí, že boli pochované 22. júna 1013 a patria Budhovi. Nie je isté, či boli sochy pochované spolu s pozostatkami.

Ako hovorí nápis, ide o spálené pozostatky toho, ktorého nazývali Budha, Siddhártha Gautama. Našli sa v nádobe v okrese Jingchuan v Číne s viac ako 260 budhistickými sochami.

Preložený nápis na nádobe znie: „Mníchovia Yunjiang a Zhiming z Lotusovej školy, ktorí patrili k Manjushriho chrámu Longxingského kláštora v prefektúre Jingzhou, zhromaždili viac ako 2 000 kúskov śarīra (spálených pozostatkov Budhu), rovnako ako Budhove zuby a kosti, ktoré následne pochovali v Manjushriho sále tohto chrámu 22. júna 1013.“ Na mieste, kde boli pochované sochy a pozostatky Budhu, archeológovia tiež našli pozostatky štruktúry, ktorá by mohla pochádzať z pôvodnej sály.  

Yunjiang a Zhiming strávili viac ako 20 rokov zhromažďovaním pozostatkov Budhu, ktorý sa niekedy označuje ako Budha Gautama. Ich cieľom bolo zhromaždením budhistických relikvií śarīra podporiť budhizmus. Na dosiahnutie tohto cieľa obaja praktizovali výučbu budhizmu, a to v každom okamihu svojho života po viac než 20 rokov. Niekedy objavili śarīru v iných daroch, niekedy našli časti pozostatkov náhodou, inokedy ich kúpili z rôznych miest a niekedy im ľudia śarīru darovali, aby tak preukázali svoju dobrosrdečnosť.

Nápis ale vôbec nezmieňuje 260 budhistických sôch, ktoré boli nájdené a pochované v blízkosti pozostatkov Budhu. Archeológovia si nie sú istí, či boli sochy pochované súčasne so spálenými pozostatkami, alebo až neskôr. Tím archeológov viedol Hong Wu, výskumník provinčného inštitútu kultúrnych pamiatok a archeológie v provincii Gansu.

Archeológovia nešpekulovali o tom, či niektorý z pozostatkov pochádza naozaj z Budhu, ktorý zomrel pred približne 2500 rokmi. Predchádzajúce archeologické objavy v Číne tiež odhalili ľudské pozostatky s nápismi, ktoré tvrdia, že patria Budhovi. Podobne sa našla aj lebková kosť, pravdepodobne pochádzajúca od Budhu, a to vo vnútri zlatej truhly v Nanjingu.

Budhistické sochy

Sochy, ktoré majú výšku až 2 metre, boli vytvorené v čase medzi severnou dynastiou Wei (386 až 534) a dynastiou Song (960 až 1279). V tých dobách bol Jingchuan dopravným uzlom na východnom konci hodvábnej cesty.

Nájdené sochy zobrazujú Budhu, bodhisattvov (tých, ktorí hľadajú osvietenie), arhatov (tých, ktorí našli osvietenie) a božstvá, známe ako nebeskí králi. Niektoré zo sôch zobrazujú iba hlavu jednotlivca, zatiaľ čo iné sú komplexné, pričom niektoré dokonca ukazujú jednotlivcov stojacich na plošinách. Niekoľko zo sôch sú stély, kamenné dosky, do ktorých je niečo vyryté. Stély sa niekedy považujú za formu sochy.

Máloktoré sochy sú niečím popísané. Jedna má dátum zodpovedajúci 26. máju 571, s nápismi, ktoré uvádzajú „učeníka Bi Sengqing“, ktorý mohol alebo aj nemusel byť samotným tvorcom tejto sochy.

_____________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/60933-cremated-remains-of-buddha-found.html

Obrázok: 2e0a24317f4a9294563f-26c3b154822345d9dde0204930c49e9c.ssl.cf1.

rackcdn.com/18985076_the-actual-buddhas-remains-may-have_16e00a9d_m.jpg?bg=7B7C87

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.