„Španielsky Stonehenge“ je prvýkrát po 50 rokoch nad vodou

Navštívte ho teraz, lebo čoskoro sa táto megalitická pamiatka znova zaleje vodou.

Španielsky Dolmen de Guadalperal – 7000 rokov starý kruh so 150 zvislými kameňmi – je po polstoročí znova nad vodou.

50 rokov bola táto 7000 rokov stará  megalitická pamiatka, známa ako Dolmen z Guadalperalu, ukrytá pred zrakom verejnosti pod hladinou umelého jazera v západnom Španielsku. Dnes opäť stojí a je viditeľná na pevnine, a to všetko kvôli suchu.

Podľa nových snímkov zo satelitných programov Landsat 8 agentúry NASA je opätovné objavenie starodávnej pamiatky v španielskej vodnej nádrži Valdecañas toto leto dôsledkom rekordných horúčav a sucha v Európe (a taktiež vo väčšine ostatných oblastí našej domovskej planéty).

Dolmen z Guadalperalu sa niekedy označuje ako „španielsky Stonehenge“ a predstavuje veľký kruh z asi 150 stojacich kameňov, z ktorých niektoré čnú vyššie než 1,8 metra a usporiadané okolo centrálneho prázdneho oválneho priestoru. Archeológovia predpokladajú, že stavba bola postavená v 4. alebo 5. tisícročí pred Kristom, a teda je pravdepodobne o tisíce rokov staršia ako známy Stonehenge v Anglicku. Tajomný megalit mohol byť kedysi „zastrešený“, čím by ohraničoval priestor na rituálne využitie.
Zdá sa, že jeden veľký kameň („menhir“) označuje vchod. Tento skalný prah má na jednej strane vyrytú ľudskú postavu a na strane druhej kľukatý symbol, ktorý môže predstavovať hada alebo blízku rieku Tajo. Ak by na ňom bol skutočne znázornený vodný tok, mohlo by podľa NASA ísť o jednu z najstarších kamenných máp v Európe.

Podľa Atlas Obscura boli prvé dolmeny v španielskom regióne Extremadura na východ od španielsko-portugalských hraníc vykopané v 20. rokoch 20. storočia, avšak až do šesťdesiatych rokov minulého storočia nebol uverejnený žiadny výskum tohto miesta. Dovtedy bolo toto miesto zapečatené. V roku 1963 sa bývalý španielsky diktátor Francisco Franco zapojil do rozsiahleho inžinierskeho programu, ktorý zahŕňal zaplavenie údolia, kde stáli aj tieto dolmeny. Zrazu sa tak ocitli na dne vodnej nádrže Valdecañas, umelého jazera, ktoré priliehalo k vodnej nádrži, dodnes vyrábajúcej energiu.

Nízke hladiny vody umožnili starodávnym dolmenom z Guadalperalu znova sa objaviť na severnej strane jazera, a to prvýkrát za viac ako 50 rokov.

Od vytvorenia nádrže sa občas nad vodnú hladinu vynorili aspoň hroty najvyšších dolmenov, nikdy však nebolo odhalené celé toto megalitické miesto. Stalo sa tak až nedávno. Čoskoro sa však dostavia jesenné dažde a zima, preto sa predpokladá, že kamene budú pravdepodobne opäť ponorené pod hladinu jazera. Boli podané aj žiadosti o presunutie celej pamiatky do vyšších polôh, aby bolo možné kamene študovať na čerstvom vzduchu a sprístupniť ich pre širokú verejnosť. Niektorí archeológovia sa však obávajú, že pohyb pamätníka by mohol urýchliť jeho rozpad, najmä ak by sa presun robil náhle kvôli očakávanému nárastu hladiny.

__________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/Spanish-stonehenge-dolmen-de-guadalperal.html

Obrázok: i.kinja-img.com/gawker-media/image/upload/c_fill,f_auto,fl_progressive,g_

center,h_675,pg_1,q_80,w_1200/a9uckiq58ihouvov4uty.jpg

Comments
  1. Lajko

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.