Špeciálne kamery dešifrujú správy napísané na obale múmie

Výskumníci používajú vysoko citlivý zobrazovací systém, ktorý skúma veko rakvy.

Pred približne 2000 rokmi starí Egypťania vyrábali domáce obaly pre múmie z „recyklovaných“ kúskov papiera, ktoré ľudia pôvodne použili na čmáranie nákupných zoznamov a osobných poznámok.

Vedci vyskúšali širokú škálu metód (pričom mnohé z nich boli deštruktívne) na odstránenie týchto papyrusov z múmie a následné rozlúštenie starých poznámok na nich. V snahe analyzovať papyrus bez toho, aby sa zničil, použili výskumníci high-tech kameru na fotografovanie artefaktu a následné štúdium textov z neho.

Tento prístroj je pozoruhodne účinný, pretože dokáže neinvazívne odhaliť slávnu „egyptskú modrú“, pigment na báze uhlíka a ostatné atramenty obsahujúce železo. Za tento výskum zodpovedá Adam Gibson, profesor medicínskej fyziky na University College London (UCL).

Ako vznikala múmia

V starovekom Egypte boli múmie obalené a následne aj zabalené do látkových obväzov. Potom boli pokryté kartonážou, papierovým materiálom z recyklovaného papyrusu a niekedy aj z textílie. Akonáhle sa kartonáž vytvrdila a bola pokrytá sadrou, remeselníci ju vymaľovali.  

Egypťania vytvárali papyrusy z trstiny, ktorá rástla v bahnistých oblastiach okolo rieky Níl. Vtedajší obyvatelia danej oblasti tento papyrus používali na písomné zaznamenávanie poznámok o každodennom živote, vrátane nákupných zoznamov, daní, politiky a prieskumov okolitej krajiny.  

Typické egyptské artefakty, ako sú sochy, nápisy a zbrane, informujú vedcov prevažne o živote úradníkov a vládnucej vrstvy. Avšak papyrusy v kartonáži ponúkajú zriedkavý a nevšedný náhľad do života obyčajných Egypťanov. Práve takto sa dajú získať informácie o normálnych ľuďoch, nielen o vládcoch.  

Digitálne skúmanie

Výskumníci na fotografovanie rôznych častí obalu múmie použili kameru s multispektrálnym zobrazovacím systémom. Väčšina kamier dokáže rozpoznať len tri rôzne vlnové dĺžky (červená, zelená a modrá), ale tento systém dokáže rozpoznať až 12 vlnových dĺžok od 370 do 940 nanometrov, od ultrafialového až po infračervené svetlo (viditeľné svetlo sa pohybuje od 390 do 700 nm). Toto monitorovanie vedie Gibson spolu s výskumníčkou Melissou Terrasovou, čestnou profesorkou UCL centra pre digitálne humanitné vedy. Toto zobrazenie je naozaj užitočné, pretože rôzne atramenty alebo farbivá reagujú odlišne na rôzne vlnové dĺžky, a preto ich vnímame ako rôzne farby. Navyše niektoré farbivá fluoreskujú. Ak na nich svieti modré svetlo, môžu svietiť na zeleno alebo červeno.

Mnohé z 2500 až 1 800 ročných papyrusových poznámok sú napísané v demotickom písme používanom v starovekom Egypte, ktoré bolo typické pre písanie obchodných a literárnych dokumentov. Výskumníci však ešte musia nájsť niekoho, kto by preložil tie časti kartónu, ktoré už stihli zaznamenať.

Medzičasom ďalší tím, vrátane výskumníkov UCL Kathryn Piquette a Cerys Jones, použil túto zobrazovaciu techniku ​​na iný egyptský artefakt. Jedná sa o rakvu, vystavenú v múzeu v zámku Chiddingstone v Spojenom kráľovstve, ktorá sa datuje niekedy medzi rok 664 pnl až 30 nášho letopočtu.  

Takto sa podarilo odhaliť meno Irethorru na stúpadle rakvy, ktoré bolo neviditeľné voľným okom. Irethorru bolo bežné meno v starovekom Egypte, ktoré znamená, že oko Horusa sa pozerá. Horus je egyptské božstvo zobrazované ako muž s hlavou sokola.

Nová technika môže pomôcť egyptológom analyzovať všetky druhy egyptských artefaktov bez toho, aby ich poškodili.

______________

Autorka: Zuzana Zreláková

Zdroj: livescience.com/61340-mummy-wrapping-messages-deciphered.html

Obrázok: encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTta15gLStGd5IHjq-_n839HOlo1lMTSq03SelsPYmpXZzsyMdd

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.