Spomienky na roky dospievania s podtitulom Zemplínske hámre očami Jozefa Barnu

Druhou knižkou, ktorá vyšla tento rok pod hlavičkou Európskej zberateľskej spoločnosti (E.C.A.) v edícii Retrospektíva, je publikácia s názvom Spomienky na roky dospievania s podtitulom Zemplínske hámre očami Jozefa Barnu.

Zemplínske hámre = obec v okrese Snina, ktorá sa preslávila hlavne železiarskou výrobou v 19. storočí. V obci boli postavené vysoké pece, hámre a aj zlievareň, v ktorej bola odliata socha Herkula, dodnes zdobiaca nádvorie kaštieľa v Snine, levy pred humenským kaštieľom, liatinová pec v podobe boha Merkúra a ďalšie. Začiatkom roka 2015 bolo v Zemplínskych Hámroch zriadené, ako súčasť projektu Hámorsky náučný chodník, múzeum.

Jozef Barna sa tu v roku 1924 narodil. Jeho bohaté spomienky krásne ilustrujú život počas prvej Československej republiky. V tej dobe pracoval v otcovej krčme. Neutešená hospodárska situácia v okrese a hlavne hospodárska kríza počas tridsiatych rokov spôsobila, že rodinný podnik príliš nevynášal. Jeho otec si tak musel nájsť ďalšie zamestnanie. Pracoval v kameňolome. Napriek ťažkej situácii sa mladému Jozefovi podarilo vyštudovať. Zaujímavé sú aj jeho spomienky z obdobia 2. svetovej vojny – situácia v dedine pred prechodom frontu, evakuácia, útek s otcom pri odvoze do Poľska atď…

Okrem jeho osobných spomienok podrobne opisuje aj krásy okolitej prírody, celkovú situáciu v dedine (zánik železiarní, chudoba, odchody do zahraničia…) a môžete sa tu dočítať aj zaujímavé podrobnosti o spomínanej železiarskej výrobe.

Publikácia má potenciál osloviť tiež čitateľov mimo región, pretože obsahuje všetko, čo dobrá kniha obsahovať má. Navyše, ide o skutočný príbeh a tie majú osobité čaro.

S autorom oboch publikácií (Medzi troma hranicami  a Spomienky na roky dospievania), Mgr. Jánom Bocanom, som sa skontaktoval a trochu ho vyspovedal:

Kedy si začal obe knihy pripravovať?

Knižočka týkajúca sa židovstva nebola vôbec plánovaná. Chcel som vytvoriť nejaký leták alebo bulletin, ktorý by si ľudia mohli vziať do ruky a odniesť domov na pamiatku z podujatia, ktoré sme počas leta pripravovali. Začal som dávať dokopy dostupné informácie a zistil som, že by bolo dobré tému spracovať komplexným spôsobom. Trvalo mi to približne dva mesiace. Strávil som nad tým skoro každý večer, a to približne jednu-dve hodiny. Čo sa týka spomienkovej publikácie, tak asi pred rokom sme s pánom Barnom začali pracovať na spisovaní jeho spomienky na rodnú obec. Oproti publikácii Medzi troma hranicami, spočiatku nešlo o systematickú prácu. Sporadicky sme si s pánom Barnom vymieňali listy, ja som ho nabádal a posielal mu podnety, on mi na oplátku posielal kúsky spomienok, ktoré som prepisoval a ktoré sme neskôr telefonicky konzultovali a štylizovali. Stretli sme sa párkrát i osobne. Sninu a Prešov, kde pán Barna býva, delí vzdialenosť približne sto kilometrov.

Mohol by si sa zmieniť aj o ľuďoch, ktorí ti s nimi pomáhali?

V oboch prípadoch tu boli ľudia, ktorí ochotne priložili ruku k dielu. Nebudem uvádzať ich mená, bol by to dlhý zoznam. Všetkých som sa snažil uviesť do poďakovania, dúfam, že som na nikoho nezabudol. Niekto poskytol zaujímavú informáciu, niekto pomohol pri príprave samotnej publikácie alebo s ňou súvisiaceho podujatia. Medzi troma hranicami bol spočiatku iba názov podujatia, ktoré sa konalo 10. septembra 2017 v Osadnom a dalo podnet vzniku publikácie. Spomienkovú publikáciu sme prezentovali a uviedli do života 11. novembra 2017 v Zemplínskych Hámroch. V oboch prípadoch sme pri príprave podujatí spolupracovali práve s obcami, konkrétne s ich starostami.

Medzi troma hranicami (Stručný prehľad o pôsobení a aktivitách židov v okrese Snina a okolí) obsahuje mnoho zaujímavých informácií o pôsobení židovského obyvateľstva v Sninskom okrese (mena rabínov, presná náboženská charakteristika…). No ako som uviedol, v doterajších publikáciách o histórii židovského obyvateľstva je o sninskom okrese málo zmienok.

Odkiaľ si čerpal informácie?

Informácie som čerpal prevažne z literatúry regionálneho charakteru. Všade, kde som objavil slovo žid a jeho ekvivalenty, zmienku som vypísal. Takýmto spôsobom som prešiel literatúru doma, potom som hľadal informácie v knižniciach a na internete. Zozbierané informácie som zoradil chronologicky a rozdelil na kapitoly. Nakoniec som to celé prepísal do zrozumiteľnej podoby. Pokiaľ ide o mená rabínov, pochádzajú prevažne zo štvorzväzkovej Encyklopédie židovských náboženských obcí na Slovensku.

Z publikácie Spomienky na roky dospievania (Zemplínske Hámre očami Jozefa Barnu) mám osobne pocit, že môže osloviť aj ľudí, ktorí náš región nepoznajú. Čo si myslíš ty?

Primárne nám išlo o to, aby sa spomienka týkala konkrétneho územia regiónu, pretože publikácia je určená najmä tunajším ľuďom. Pán Barna ju venoval obyvateľom rodnej obce, pretože jeho najkrajšie spomienky sú späté práve s ňou. Avšak počas spisovania sme si uvedomili, že podobné spomienky môžu mať prakticky aj obyvatelia iných regiónov, nakoľko životy Slovákov sa v danom období až tak veľmi od seba nelíšili. Preto sme sa snažili text naštylizovať tak, aby dokázal zaujať širšiu verejnosť.

Ak by mal niekto záujem o prvú alebo druhú knihu, kde sa môže obrátiť?

Obe publikácie je možné zakúpiť v Turistickom informačnom centre pri cestovnej kancelárii Unitour v Snine. Spomienková publikácia by sa mala predávať aj v múzeu v Zemplínskych Hámroch.

Pripravuješ aj nejaké ďalšie knihy na budúci rok? Ak áno, aké?

Materiálov a tém je dostatok, problém je skôr s financovaním a voľným časom. V rámci možností sa budem snažiť dať dokopy niečo zaujímavé i v budúcom roku, ale zatiaľ by som radšej neprezrádzal, o čo pôjde. 🙂

Veľmi pekne ďakujem za rozhovor.

____________

Autor textu: Tomáš Karľa

Obrázok: E.C.A.

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.