Spoznajte život grófky Irmy Sztárayovej

Dňa 24. októbra sa návštevníci Sninského kaštieľa preniesli do 19. storočia. Prostredníctvom vernisáže výstavy Irma Sztáray – Dvorná dáma zo Zemplína mohli spoznať život grófky Irmy Sztárayovej. Tá sa realizovala v spolupráci so Zemplínskym múzeom v Michalovciach.

Grófka sa narodila v roku 1863 v dedine Staré. Preslávila sa ako dvorná dáma rakúskej cisárovnej Alžbety, známej aj pod menom Sisi. Sprevádzala ju na jej cestách po svete (Taliansko, Švajčiarsko…). Dokonca bola aj pri tom, keď bola cisárovná zavraždená. Potom sa utiahla do kaštieľa v Sobranciach a tam neskôr tiež zomrela. Pochovali ju v tamojšom kostole. Bohužiaľ,  obe spomínané budovy už v Sobranciach nenájdete. Grófkin hrob sa v súčasnosti nachádza na tamojšom cintoríne.

Miestni ľudia mali o spomínanú vernisáž veľký záujem. Odštartovalo ju hudobné vystúpenie dvoch žiakov základnej umeleckej školy a po úvodnom slove sme sa vydali obdivovať výstavu. Ta pozostávala z informačných panelov dokumentujúcich život grófky, repliky jej šiat a zanieteného komentára autorky výstavy p. Mgr. Stanislavy Rovňákovej, historičky spomínaného múzeá v Michalovciach.  Ako sama uviedla, o Irme Sztárayovej dokáže rozprávať aj dve hodiny.

Samotná výstava bude prístupná do 7. januára 2020

_________

Výstavu odporúča: Tomáš Karľa

Obrázky: archív autora

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.