Stanica Spektrum prináša šokujúce fakty zo zákulisia 2. svetovej vojny

Spoločnosť AMC Networks International je globálnou divíziou AMC Networks, ktorá sa už viac ako 30 rokov venuje produkcii kvalitných filmov a relácií, pričom vlastní a prevádzkuje niekoľko populárnych a niekoľkokrát ocenených značiek v oblasti platenej káblovej televízie vo viac ako 140 krajinách a územiach v Afrike, Ázii, Európe a Latinskej Amerike. Súčasné AMCNI – Central Europe portfólio tvorí 12 televíznych staníc v štyroch žánroch: sport, Sport1, Sport2, SportM, detské Minimax a Megamax, zábavno-vzdelávacie Spektrum, TVPaprika a Spektrum Home a filmové AMC, Sundance Channel, Film Mánia, Film+ a Film Café. Obsah tematických staníc je vytváraný pre miestnych divákov, jazykové verzie a trhy. Je dostupný v celej rade platforiem vrátane HD, služieb na vyžiadanie a má aj verziu pre mobilné telefóny.

spektrum-2

Práve programová stanica Spektrum ponúka divákom, ktorých zaujíma história aj z iného pohľadu než je ten všeobecne uznávaný a podávaný, 13 dielov seriálu z obdobia II. svetovej vojny s názvom Špióni za 2. svetovej vojny. Seriál sa začal vysielať v pondelok 12. septembra. Každá ďalšia časť sa odvysiela v pondelok o 22:00 práve na spomínanej programovej stanici Spektrum. Pre všetkých milovníkov vojnovej tematiky, ktorí danú časť buď nestihli, alebo si chcú podané fakty ešte raz zosumarizovať, sa nasledujúci deň vysiela repríza časti (o 02:00).

Boje počas 2. Svetovej vojny, ktorá sa stala najrozsiahlejším ozbrojeným konfliktom v dejinách ľudstva, pričom si vyžiadala takmer 60 miliónov ľudských životov, nevyhrávali len vojaci na frontoch, ale ich výsledok často ovplyvnili aj pred svetom nepriznaní tajní agenti. Ich činnosť je do dnešného dňa zakrytá rúškom tajomstva, no niektoré fakty sa už predsa len podarilo odtajniť. Zaujímavé a šokujúce informácie práve o týchto utajovaných strojcoch histórie prináša 13-dielny dokumentárny seriál Špióni za 2. svetovej vojny.

Počas 2. svetovej vojny, kedy proti sebe stáli nacisti a zvyšok sveta, sa nebojovalo len na vojnových frontoch. Informácie mali cenu zlata a aj ľudských životov, a preto práve tajní agenti boli tí, ktorí viedli vlastné (pred svetom utajované) boje plné nástrah, nebezpečenstva, zrady a falošných hráčov, ktorí pracovali pre obe strany. Títo agenti sa v prvom rade snažili sami prežiť, neraz obetovali životy svojich blízkych čí známych, aby neodtajnili svoju identitu a nezmarili výsledky práce, ktorá im zaberala všetok čas. Nemali soboty ani nedele, neoslavovali štátne sviatky s rodinou… Náplňou ich života bolo objaviť, získať a zobchodovať informácie, ktoré mali pre druhú stranu cenu zlata. Špionáž bola spôsobom ako prežiť, no viacerí si túto životnú cestu vybrali práve kvôli honbe za vzrušením a potrebou nebezpečenstva.

spektrum-1

Špióni za 2. druhej vojny sú dokumentárnym seriálom z dielne produkčného domu World Media Rights, ktorý vznikol v roku 2011. Všetky časti seriálu sa snažia zachytiť a divákovi autenticky priblížiť atmosféru bojov, prebiehajúcich v pozadí vojnových frontov. Postupne budú odkryté mnohé doposiaľ nevypovedané tajomstvá o skrytých bojoch špiónov a agentov. Hneď v prvej časti sa ocitneme v lete roku 1942, kedy Briti na púšti v Severnej Afrike vybrali malú skupinu nemecky hovoriacich vojakov na špeciálnu misiu. Títo vojaci boli deťmi nemeckých Židov, ktorí sa stali obeťami holokaustu. Briti tak dali vojakom šancu pomstiť sa. Úlohou vyšetrovacej skupiny s názvom „The Lions of Judah“ (Židovskí levi) bolo eliminovať, sabotovať alebo akokoľvek inak narúšať a demoralizovať nemeckú armádu.

spektrum-3

Ďalšie časti seriálu sa venujú aj britskej módnej ikone Edwinovi Hardy Amiesovi, ktorý bol v mladosti jedným z najutajenejších špiónov v Británii a mal tajnú vojenskú minulosť. Síce to vždy popieral, no po prvýkrát vyšla na povrch pravda o tom, ako riadil nemilosrdnú kampaň atentátov. Počas druhej svetovej vojny pracoval pre britskú tajnú službu, posielal agentov do okupovaného Belgicka a taktiež spolupracoval s odbojom na eliminácii všetkého, čo mu stálo v ceste, a to vrátane nemeckých agentov.

spektrum

V dokumentoch sa diváci oboznámia aj s Charlesom „Lucky“ Lucianom, jedným z najmocnejších mužov v dejinách organizovaného zločinu. Práve Lucky zmodernizoval americkú mafiu a stál za obrovským rozmachom povojnového obchodu s heroínom. Bol to pasák, vydierač a vrah. V roku 1936 bol odsúdený na 50 rokov väzenia, kde napokon strávil len 10 rokov a zomrel na slobode v Taliansku. Za týmto pozoruhodným zvratom stojí spolupráca medzi americkou armádou a odsúdeným gangstrom počas druhej svetovej vojny. Dokument odhaľuje spoluprácu americkej vlády s mafiou s cieľom vyhrať vojnu. Tajný vzťah medzi vládou USA a gangom mal viesť k spokojnosti na oboch stranách. USA tak malo získať víťazstvo a Luciano s mafiou moc.

_____________

Autorka článku: Zuzana Zreláková

Obrázky: Spektrum

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.