Staré civilizácie: Asýrčania

Nedávno priniesla Magistra História svojím čitateľom článok Staré civilizácie: Feničania, dnes chce v tomto cykle pokračovať. Druhou civilizáciou, na ktorú sa pozrieme, budú obávaní Asýrčania.

asyria

Geografia Asýrie: staroveká Asýria bola v podstate severná časť starej Mezopotámie (takto ju nazvali Gréci a znamená Zem medzi riekami/Eufrat a Tigris/). Južná polovica Mezopotámie sa označovala ako Babylonia. Oblasť starovekej Asýrie bola známa svojimi kopcami a údoliami. Išlo teda o mimoriadne úrodnú poľnohospodársku zem. Hory ponúkali dostatok dreva, kovov a vápenca.

Najstaršie dejiny

Asýrska civilizácia vznikla v severnej Mezopotámii. Pomenovaná je podľa jedného z popredných miest tej doby, a teda Assuru. Odborníci delia históriu Asýrie na tri obdobia:

Staroasýrske

Stredoasýrske

Novoasýrske

Najstaršie zmienky o asýrskych vládcoch pochádzajú z roku 2000 p. n. l. V najstaršom období, podobne ako tomu bolo u iných národov, bola Asýria tvorená zväzkom mestských štátov. Panovník, ktorému sa podarilo zjednotiť Asýriu do jedného celku, sa do histórie zapísal ako Šamší-Adad I. Neskôr však Asýria podľahla ríši Mytammi.

Stredoasýrske obdobie

V tomto období sa Asýria vymanila z nadvlády Mytammi (postaral sa o to panovník Eríba-Adad I. /1392–1366 p. n. l./). Neskôr, za vlády Tiglatpilesara I., sa stala obzvlášť dôležitou mocnosťou.

asyrsky palacNovoasýrske odbobie

Vzostup Asýrie pokračoval aj naďalej. Asýrčania dobili mnohé okolité oblasti (Aramejské štáty, Sýria, Palestína, Egypt). Pod svoju kontrolu získali aj mesto Babylon (to sa podarilo Aššurnasirpalovi II.). Zo začiatku síce v podmanených oblastiach ponechávali miestnych vládcov (dobité územia sa menili na tzv. vazalské štáty), neskôr ich ale zmenili na provincie riadené asýrskymi predstaviteľmi. Zrejme niekedy vtedy získali aj povesť veľmi krutého ľudu. A to vďaka praktikám, akými bolo sťahovanie z kože, odrezávanie údov nepriateľov a podobne. Na ilustráciu stačí uviesť napr. potlačenie vzbury Elamitov. Hlava ich kráľa bola vystavená v Ninive a ich generáli boli stiahnutí z kože. O vzburu sa napríklad pokúsili aj Damask a Babylon, no obe mestá boli následne zrovnané so zemou. Babylon bol však neskôr znovu postavený Assarhaddonom (680-669 p. n. l.).

mapaTreba tiež uviesť, že vojna nebola jediná „zábava“, ktorou sa asýrsky národ zaoberal. V mnohých mestách (napríklad Ninive) sa našlo viacero umeleckých skvostov. V Ninive sa nachádzala i veľká knižnica. Aššurbanipal, posledný veľký asýrsky kráľ a zakladateľ knižnice, sa pokladá za jediného vzdelaného asýrskeho kráľa. 

Pád Asýrie

Napriek tomu, že všetky vzbury boli kruto potlačené, túžba po slobode u podrobených národov nikdy nevymizla. Ľudia z Babylonu sa spojili s Médmi a Skýtmi (ktorí už dlho túžili po Asýrií) a pod vedením Nabopalassara začali svoj boj za oslobodenie. Boje trvali okolo 30 rokov a nakoniec boli úspešne. Postupne bolo dobite Ninive a po bitke pri Harrane v roku 609 p. n. l. prestala Asýria ako mocnosť  existovať. V Babylone sa neskôr  zrodila nová veľmoc, ktorá spravovala aj asýrske oblasti. Na scéne dominovala, kým sa tu neobjavili Peržania vedení Kýrosom.

lov na leva

Asýrski králi milovali lov na levov. Nešlo však o čestný boj, pretože bojovník (vyzbrojený oštepom, lukom a šípom) bol v značnej prevahe.

Autor: Tomáš Karľa

Zdroje:

  1. Veľké Civilizácie (Dami Editore) ISBN 80-85680-20-3
  2. http://johnny_9.sweb.cz/staroveke_civilizace.htm
  3. http://www.livius.org/place/assyria/
  4. http://referaty-seminarky.cz/asyrie/
  5. Atlas Starověkeho Sveta (Margaret Oliphantová) ISBN 80-7161-052-6

Obrázky: bible-history.com, glendorachurch.com, lionkingdom.nl

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.